Svájci szakértők azt állítják, hogy néhány HIV-fertőzött, aki szigorúan ellenőrzött kezelés alatt áll, nyugodtan léphet szexuális kapcsolatba védekezés nélkül egészséges emberekkel, mert nem adja tovább a betegséget.
A Svájci Országos AIDS-bizottság kijelentése megdöbbentette az európai és észak-amerikai AIDS-szakértőket. Nemcsak veszedelmes a svájciak kijelentése, de félrevezető is, mert csak a HIV-terjedés biológiai tényeinek mellőzése lehet az alapja - hangzott el egy jellemző vélemény az Egyesült Államokból.
Ám a svájciak több kutatási eredményre hivatkoznak, így például a kiindulópontjuk az amerikai Járványügyi és Kórmegelőző Központ (CDC) egyik 1999-es tanulmánya volt, amelyben arra mutattak rá a szerzők, hogy a HIV átadása elsősorban a vérben található vírustartalom függvénye.
A svájciak azt állítják: több tanulmány végkövetkeztetése, hogy a szigorú kezelés alatt álló HIV-fertőzöttek nem fertőznek, s hogy a HIV-vírus nem mutatható ki a nemi váladékukban. Sőt, az ilyen páciensek nyugodtan nemzhetnek gyermeket is, mert ivadékukra nem terjedne át a fertőzés.
Mindenesetre a svájciak kijelentése a kezelés alatt álló mintegy kétmillió HIV-fertőzött töredékét érinthetné; az alpesi országban pedig mintegy kétezer emberre vonatkozhatna, vagyis a hatezer - nem szigorúnak tekintett - kezelés alatt álló HIV-fertőzött egyharmadára.
A svájci állítás biztonságos igazolására nincs mód, így mivel nem tudni, hogy egy HIV-fertőzött, akinek a vérében nem mutatható ki a vírus, valóban nem adja-e át a fertőzést a közösülés során, a szakemberek szerint a fő szempont továbbra is a nagy fokú elővigyázatosság.