Dr. Michael Dedakion, a Massachusetts Medical School gyermekorvosa kinyomozta: a túl korán érő gyerekek pubertas praecoxát a papa testápoló krémje okozta! E krém, melyet a szülő nemcsak kozmetikai, de szexuális teljesítményfokozó hatása miatt rendelt meg az interneten, elképesztő mennyiségű nemi hormont tartalmazott. Az apáról hétköznapi módon, kontaktus útján jutott a gyerekek bőrére. A testvérpár vérében a bőrről könnyen felszívódó tesztoszteron hormonnak az életkornak megfelelő normál érték százszorosát mérték.
Az eset kapcsán dr. Darshak Sanghavi, ugyanannak a massachusettsi kórháznak az orvosa, átnézve a szakirodalmat, meglepően és elszomorítóan sok hasonló esetet gyűjtött össze. A több száz, sőt ezer esetért a túl nagy töménységben vagy egyenesen tiltólistás, ám mégis könnyen hozzáférhető kozmetikumok a fő bűnösök.
A Lancet nevű szaklapban már 1979-ben beszámoltak egy furcsa pubertas praecox "járványról", amelyben több száz olasz iskolás gyerek ösztrogén hormonnal "fertőzött" sertés- és baromfihúst fogyasztott. Három évvel később Puerto Ricóban és Haitin is leírtak hasonló eseteket. Ismét más amerikai gyerekeknél a pubertas praecox tüneteit gyerekágyneműre került és azóta már betiltott, libidót fokozó hormontartalmú spray-k váltották ki.
Dr. Chandra Tiwary texasi gyermekgyógyász-professzor a Pediatrics nevű folyóiratban 1998-ban ismertette annak a négy afroamerikai kislánynak
a korai mellnövekedéssel járó esetét, amelyben a gyerekek ösztrogént és lepénykivona-
tot tartalmazó sampon káros mellékhatásától szenvedtek. Dr. Tiwary nem volt gyáva ember, mert önkísérlettel bizonyította be a hormonális zavaró tényező hatását. Miután maga is használta a sampont, a saját vérében is jelentősen megnőtt az ösztrogén koncentrációja.
Még szerencse, hogy az orvosok és az állatorvosok figyelik egymás munkáját. A halbiológusok körében még a '80-as években kavart nagy vihart az a megfigyelés, hogy a DDT-szerű növényvédő szerek hatására átalakultak, feminizálódtak a hím aligátorok ivarszervei, azaz bizonyos mértékig a nőstények nemi jellegzetességeit vették fel. 1994-ben pedig Angliában találtak olyan halfajokat, amelyeknek nemi átalakulását (ugyancsak hímből nősténnyé) a faiparban használt vegyszereknek tulajdonították.
"Hormonális vihart" egyébként nemcsak hormonok válthatnak ki. Dr. Clifford Bloch coloradói tudós fiatal férfiak mellnövekedéséről számolt be - levendulát és teakivonatot tartalmazó olajos kozmetikumok hatására. Ezt laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. Az említett olajos kozmetikumokat emlőszövet-tenyészethez adták hozzá, és hatásukra felgyorsult a sejtnövekedés - az ösztrogén hormon közismerten hasonló szövetszaporulatot vált ki.
Dr. Robert Cooper vezető amerikai endokrinológus szerint, bár az összefüggések nem mindig egyértelműen bizonyítottak, nagyon lebecsülik a hormonális zavaró tényezők veszélyeit. Durvábban fogalmazva: évtizedek óta a szőnyeg alá seprik a problémát. Pedig már 1973-ban több ezer kislány korai menstruációját összefüggésbe hozták a húsok sütésekor keletkező PBB rövidítésű égési melléktermékkel.
Dr. Szendei György szülész nőgyógyász, endokrinológus, a Semmelweis Egyetem I. Számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának adjunktusa ugyan nem tud konkrét hasonló magyar példákról, de szerinte is meg kell kongatni a vészharangokat. Hisz szennyeződésként nemcsak kozmetikum, de a rengeteg fogamzásgátlóból származó hormon, a testkultúra során alkalmazott edzőszer stb. kerül be a környezetünkbe. E környezetszennyeződésnek csak egyik következménye a pubertas praecox - gondoljunk az egyre romló férfi termékenyítőképességre.
Természetesen a megoldás csak túlnő az orvos kompetenciáján. Itt is konszenzusra kellene jutnia az iparnak és medicinának. Pénzről lévén szó, ez ma még hiú ábrándnak tűnik.