Európa-szerte egyszerre rendezik meg azt a kampányhetet január 20-26. között, amely a méhnyakrák megelőzéséről szól.
A szakemberek számára is szomorú adat, hogy Magyarországon minden nap meghal egy nő méhnyakrákban, pedig a betegség korai stádiumban tökéletesen gyógyítható.
Magyarországon csak a nők 30 százaléka jár méhnyak-szűrésre, pedig jelenleg is van egy alap-szűrőprogram. Erre szeretnék felhívni minél több nő figyelmét a II. Nemzetközi Méhnyakrák Megelőzési Hét ideje alatt. A skandináv országokban a nők 90 százaléka megy el rendszeresen szűrővizsgálatra, ott szinte senki nem hal meg méhnyakrákban.
- Sok nő azzal mentegetőzik, amikor már méhnyakrákos betegként megkérdezik tőle, hogy miért nem járt szűrésre, hogy "nem volt semmi panaszom, egészségesnek éreztem magam" - mondta budapesti sajtótájékoztatóján Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.
- Magyarországon a lakossághoz számítva olyan rossz a méhnyakrákos halálozási statisztikánk, mint az afroamerikai népesség körében - ismertette az adatokat dr. Szántó András, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság elnöke.
A onkológus-nőgyógyász hozzátette: mivel ma már hozzáférhető a méhnyakrák okozójának számító human papillomavírus (HPV) elleni védőoltás, ezért a szűrésen kívül ez is kiváló fegyver a betegség ellen.
Az oltást eddig 30 ezer nőnek adták be világszerte, és a vizsgálatok azt mutatták, hogy a kórokozóra adott immunválasz negyvenszer, hatvanszor erősebb, mintha a szervezet véletlenül fertőződne meg és gyűrné le a betegséget.
Dr. Péterfia Éva, az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH) népegészségügyi főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon 2,4 millió nőt érinthet a méhnyakrák elleni védekezés. A 25 és 65 év közötti korosztálynak legalább 3 évente, de akár évente is részt kellene vennie nőgyógyászati szűrésen. Amióta elindult a Liliom program, és levélben hívják fel az érintettel figyelmét a szűrés fontosságára, nőtt a részvétel, de még mindig nagyon sokan egyáltalán nem vesznek részt szűrésen.
A Liliom program keretében most is nyereményjátékon vehetnek részt a szűrésen megjelent nők: egy skandináv utazást adnak át március 8-án a szerencsés nyertesnek.
A sajtótájékoztató minden előadója követendő példának tartja, amit Szeghalom önkormányzata magára vállalt: a városban élő 14 éves korú leányokat ingyenesen beoltatták a human papilloma vírus ellen. A város költségvetéséből erre a célra 2.8 millió forintot különítettek el, a tervet a város képviselő-testülete egyhangúlag szavazta meg.