A hideg hőmérséklet okozta sérülések leggyakrabban a lábakon és a kezeken fordulnak elő. Míg sokan meleg zoknival és szőrös belsejű csizmával védjük a lábukat, gyakran nem tesszük ugyanezt a kezünkkel.
Mindannyiunknak ujjatlan kesztyűt kellene viselnünk?
2016-ban az Arizonai Egyetem egyik sürgősségi orvosa, aki télen az Antarktiszon állomásozott, normál és ujjatlan kesztyűket tesztelt, bélésekkel és az eldobható kézmelegítők különböző kombinációival -, hogy megtudja, mi nyújtaná a legnagyobb védelmet extrém hidegben.
Digitális hőmérséklet-érzékelőt erősített a kisujjára, mindkét kezére felvett egy-egy kézfedőt, és fél mérföldet gyalogolt egy szeles tengeri jéggel szomszédos településen, ahol a külső hőmérséklet átlagosan mínusz 23,3 °Celsius volt. Ezt a sétát háromszor megismételte minden egyes kesztyű-variációval.
Eredményei megerősítették azt, amit néhányan közülünk első kézből tapasztaltak: az ujjatlan kesztyűk általában jobban teljesítettek az ujjak melegen tartásában, mint a normál, ötujjas kesztyűk. Az elemmel működő fűtött kesztyűk és ujjatlan kesztyűk egyaránt hatékonyan tartották a kezet a hőmérsékleti komfortzóna felett. Ellenkező esetben az ujjatlan plusz bélések ugyanezt tették. De az általános ujjatlan kesztyűk - bélés nélkül - felülmúlták a kesztyűket, még kézmelegítőkkel is.
Miért melegebb az ujjatlan kesztyű?
Az ujjatlan kesztyűk lehetővé teszik az ujjak számára, hogy megosszák egymással a testhőt, meleg mikrokörnyezetet teremtve, amely az egyénileg burkolt kesztyűs ujjainkkal elveszne. A kesztyűk nagyobb felületen is érintkeznek a hideg levegővel.
Az ujjatlan kesztyűk nagyobb mozgékonyságot és mozgásszabadságot tesznek lehetővé. De mint sokan tudjuk, minél hidegebbek lesznek az ujjaink, annál ügyetlenebbek is lesznek.
Kezünk bőrhőmérséklete általában 27-32 °Celsius fok körül van. A kutatók azt találták, hogy a kéz mozgékonysága akkor kezd megváltozni, amikor a bőr hőmérséklete eléri a mínusz 12-20 °Celsius fokot.
Tehát, ha az, amit kint fogunk csinálni, nem igényel bonyolult ujjmozgásokat - például séta vagy kirándulás közben -, válasszuk az ujjatlan kesztyűt.
A sapkák valóban csapdába ejtik a testhőt?
Az amerikai hadsereg kézikönyve azt sugallja, hogy a testhő 40-45 százalékát elveszíthetjük a fejen keresztül, ha nem védjük - de a modernebb kísérletek azóta már megcáfolták ezt az elképzelést.
Egy kísérletben kanadai kutatók összehasonlították a hőveszteséget azoknál a férfiaknál, akiknek a fejét hideg vízbe merítették 30 percre, azokkal, akiknek a feje a víz felett volt. (Minden víz alatti résztvevő sűrített levegőt lélegzett, mint búvárkodás közben). A kutatók azt találták, hogy azok, akik teljesen a víz alatt voltak, mindössze 10 százalékkal növelték a hőveszteséget - sokkal kevésbé, mint azt az emberek korábban gondolták.
Kiderült, hogy a hőveszteség annak arányában történik, hogy a tested mekkora része van kitéve a hidegnek - bármelyik testrészről is legyen szó. Tehát télen érdemes sapkát hordani, és ez különösen fontos a fiatalabb gyermekek és csecsemők számára, akiknek a feje a teljes testfelületük nagyobb részét teszi ki.
Hogyan kezeljük a hideg okozta sérüléseket?
Leggyakrabban a végtagokat érinti a hideg vagy fagyás veszélye - például az ujjakat, lábujjakat, az arcokat és az orrot.
Fagyás akkor fordul elő, amikor a bőr nagyon hideg lesz, de a szövetekben nem képződik jég. Némi zsibbadást is érezhető. A fagyás kezeléséhez fokozatosan melegítsük fel magunkat - például, ha az ujjakról van szó, tegyük őket a hónalja alá, hogy melegítsük.
A fagyás, amikor a testszövetek megfagynak, és a sejtek később elhalnak, gyakran fájdalmas zsibbadással és bizsergő érzéssel kezdődik. A fagyás mínusz 15 Celsius fokos vagy annál alacsonyabb hőmérsékletnek való kitettség után, akár 15 percen belül kialakulhat - és minél hűvösebb az idő, annál gyorsabban következik be, főleg, ha a szél is fúj.
Távolítsunk el minden nedves ruhát és ékszert, például gyűrűt, és próbáljunk meleg helyre jutni. Ne dörzsöljük össze a fagyott kezeinket, és ne használjunk tüzet a felmelegedéshe, mert égési sérüléseket vagy súlyosbodó szövetkárosodást okozhat.
Ha rendelkezésre áll, próbáljuk meg felmelegíteni a végtagot egy meleg - nem forró – kád vízben vagy medencében. Ha nincs hőmérőnk, szükség esetén használjunk könyököt a víz teszteléséhez.
Amit még jó, ha tudunk
Néhány embernek szélsőséges reakciója van az ujjaikban lévő hideg érzésére, amelyet Raynaud-jelenségnek neveznek, és hajlamosíthatja őket a fagyásra. Ez egy meglehetősen gyakori állapot, amelyet a hideg hőmérséklet mellett a stressz is okozhat, és az erek görcsét okozza, csökkentve a véráramlást. A Raynaud-szindrómában szenvedők azt tapasztalhatják, hogy a hideghatás során az ujjaik sápadtak vagy kékek lehetnek. Azok számára, akik ezt tapasztalják, különösen fontos a hideg expozíció minimalizálása.