A páfrányfenyő vagy ginkgó (Ginkgo biloba) egy Kelet-Ázsiában őshonos, Magyarországon pedig dísznövényként ültetett növény. A világ legősibb fennmaradt fafaja, amelynek legyező alakú leveleit a Távol-Keleten évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati célra.
Ginkgo biloba: a modern fitoterápia egyik sztárja
Az itthon kapható, korszerű ginkgókészítmények a levél flavonoidokra és terpenoidokra standardizált kivonatát tartalmazzák. A modern fitoterápia a páfrányfenyőt elsősorban az agy vérellátásának zavarából vagy degeneratív megbetegedéseiből eredő memóriazavar, koncentrációképesség-csökkenés, demencia, szédülés és fülzúgás kezelésére javasolja. Alkalmazható továbbá a perifériás artériás betegség (PAD) tüneteinek a csökkentésére is – írták.
Így hat a szervezetre a ginkgo biloba
Ahogyan már korábbi cikkünkben olvashattad, a ginkgo biloba számtalan remek tulajdonsággal rendelkezik. Egyebek mellett az alábbi gyógyhatásokat tulajdonítják neki:
- magas antioxidánstartalma segít semlegesíteni a szabad gyökök káros hatásait;
- enyhíti a szervezetben található gyulladásokat;
- megakadályozza a vérrögképződést;
- növeli a mentális teljesítményt, valamint lassítja az agy öregedését;
- mérsékli a depressziós tüneteket.
A ginkgo bilobát viszonylag kevesen használják, pedig számos jótékony hatása ismert. Jó azonban azzal is tisztában lenni, hogy mint sok gyógyhatású készítménynek, ennek is lehetnek mellékhatásai.