A celofánnál ezerszer vékonyabb sebészeti "nanohálót" fejlesztettek ki japán kutatók. A "ragtapasszal" le lehet zárni a belső sérüléseket, és az anyag később felszívódik a szervezetben.
A rákpáncélból kivont anyag és egy algákból kinyert viszkózus gumiból készült átlátszó és öntapadós háló mindössze 75 nanométer vastagságú. Egy nanométer egy méter egymilliárd része.
"Ez a világ legvékonyabb ragtapasza" - nyilatkozta Toshinori Fujie, a tokiói Waseda magánegyetem és a Nemzetvédelmi Orvosi Egyetem közös programjának egyik kutatója. "Köztudott, hogy az élelmiszer celofán rátapad a különböző tárgyak felszínére. Mi egy rendkívül vékony réteget hoztunk létre... hogy kivételesen rugalmas legyen, és jól tapadjon a szervekhez ragasztóanyag nélkül".
A sebészek általában varrják vagy kapcsozzák a sebeket, illetve több milliméter vastag lapot használnak, amelyet fibrinnel vonnak be, egy olyan fehérjével, amely serkenti a véralvadást és a ragasztóhoz hasonlóan működik, ugyanakkor nem kívánatos módon a környező szövetekhez is tapadhat.
A több alkalommal megismételt kísérletben a kutatócsoport az új nanoháló egy négyszögletes darabját helyezték egy hat milliméter átmérőjű lyukra egy kutya tüdejében. A háló elég erősnek bizonyult ahhoz, hogy ellenálljon a kutya légzése okozta nyomásnak, és egy hónapon belül elősegítette a seb látható nyom nélküli gyógyulását.
A kutatók reményei szerint a humán klinikai kísérleteket három év múlva lehet megkezdeni. A háló felhasználását a külső alkalmazásra is kiterjeszthetik.
"Az ezzel a hálóval meggyógyított szerveken nincs hegesedés, ami a varratok esetében általános" - mondta Fujie. "Úgy véljük, hogy ez a bőrön is ugyanígy működhet." Ez más alkalmazások számára is megnyithatja az utat, például emlőrákos betegek műtéti sebei esetében.
"Néhányan még felfekvések kezelésére is felhasználnák. A következő alkalmazás egyértelműen a bőrre fog vonatkozni" - nyilatkozta a kutató. Fujie elmondta, hogy a feltalálók egyéb lehetőségeket is fontolóra vesznek - többek között a kozmetikai alkalmazásokat, például a ránctalanítást illetve bőrkondicionálók rögzítését is. "Mivel a bőrön átlátszó, a hálóval még a munkahelyen is lehet arcpakolást hordani".
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress