Minden tizedik bárányhimlős gyereknél szövődmény alakul ki, akár tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás, szív-, máj- és ízületi gyulladás is lehet a következmény. Gyakori idegrendszeri komplikáció a kisagyat érintő, jóindulatú gyulladás.
Az Epidemiológiai Központ jelentése szerint 2006-ban 444-en kerültek kórházba súlyos bárányhimlő miatt. Ezért is rendkívül biztató, hogy nem várt méretű összefogással zárult az a tájékoztató program, amelyet az Egészséges Ifjúságért Alapítvány szervezett, és amelyben felhívták a szülők figyelmét a védőoltás lehetőségére.
Országszerte több mint 600 óvoda és bölcsőde, valamint 300-nál több orvos működött együtt, hogy minél több szülő megtudja: a bárányhimlő ma már nem ugyanaz a betegség, mint nagyanyáink korában volt. Egyre több a szövődmény, így fontos, hogy megelőzzük a megfertőződést - áll a szervezők közleményében.
Dr. Czeizel Endre, az Alapítvány elnöke az Összefogás a bárányhimlő ellen program megnyitóján hangsúlyozta, hogy a gyermekvállalásra készülő leendő édesanyák mellett a közösségbe kerülő gyerekek esetén is egyre fontosabb a védőoltások beadása, hiszen a szövődményekkel járó bárányhimlő egyre gyakoribb a kisebbek között.
Dr. Kulcsár Andrea, a fővárosi Szent László Kórház főorvosa elmondta, hogy míg 2006-ban közel 280 bárányhimlős gyermeket kezeltek a fertőző osztályon, addig 2007-re már több mint 400 kisgyermeknek volt olyan súlyos szövődményekkel járó bárányhimlője, ami kórházi ápolást igényelt.