Sikeresen növesztettek különféle retinasejteket kétfajta őssejtből a Wisconsin-Madison Egyetem kutatói. Ez reményt adhat arra, hogy a károsodott retina kijavítható lesz az illető saját bőrének felhasználásával.
A tudósok elmondták, hogy a felfedezésük lehetőséget nyújthat bizonyos szembetegségek és a szem fejlődésének jobb megismeréséhez is laboratóriumi körülmények között. "Nem csak azért fontos előrelépés ez, mert megerősítette azt a feltételezést, hogy újraprogramozott pluripotens bőrsejtekből különféle retinasejtek növeszthetők, hanem azért is, mert azt is megtudhatjuk, mennyire hasonló ez a folyamat a normál retinafejlődéshez" - mondta dr. David Gamm, szemész docens, a kutatás egyik vezetője.
A kutatást embrionális őssejtekkel kezdték, majd bevonták az újraprogramozott pluripotens bőrsejteket is, és mostanra mindkét fajta őssejtből képesek retinasejteket előállítani úgy, hogy utóbbiakat az embrionális őssejthez hasonló állapotba vitték vissza. A munka folytatásától azt remélik a kutatók, hogy részleteiben vizsgálhatóvá válik a retina fejlődése, és az eljárás révén képesek leszünk genetikailag kódolt szembetegségek kezelésére, illetve a ma még nem kezelhető retinasérülések kijavítására is a páciens saját bőrsejtjeinek segítségével.