Amerikai kutatók felfedezték, hogy a fluorouracil tartalmú kemoterápiás gyógyszer a bőrrákgyanús foltok számának csökkentése mellett javítja a nap által károsított és elöregedett bőr állapotát is.
A tanulmányt Dr. Dana L. Sachs a Michigani Egyetem dermatológus adjunktusa, Ann Arbor és munkatársai végezték. Az eredményeket az Archives of Dermatology június 6-i számában tették közzé.
A fluorouracil, melyet a vastagbél, a fej, a nyak, a hasnyálmirigy és más szervek daganatainak kezelésére használnak, meggátolja a thyminképződést, mely a DNS egyik építőeleme. A fluorouracillal kezelt rákos betegeknél azt figyelték meg, hogy megváltoztatja a bőr külsejét, így krémet gyártottak belőle a rákelőző gyanús bőrfoltok kezelésére.
Ehhez a tanulmányhoz Sachs és munkatársai 21 egészséges embert kértek fel, akiknek bőre a napozás miatt károsodott, hogy 5 százalékos fluorouracil krémet kenjenek az arcukra naponta kétszer két héten át. Rendszeresen vizsgálták a bőrük molekuláris és klinikai változásait ez idő alatt, illetve további 22 hét elteltével. Ennek keretében szövetmintát vettek, fotókat készítettek, az eredményeket klinikailag értékelték a kísérlet kezdetén, majd a kezelés szüneteiben. 19 önkéntes végezte el a kísérlet minden részét, 20-an kérdőívet töltöttek ki a 10. héten.
Három olyan bőrgyógyászt kértek fel az önkéntesek vizsgálatára és a fényképek kiértékelésére, akik nem vettek részt a kutatócsoport munkájában. A képeket az 1., 2., 4., 6., 10. és 24. héten készítették.
Az eredmények szerint a sebek száma jelentősen csökkent a kezelés végére, személyenként átlagosan 11,6-ról 1,5-re.
Az életkorral összefüggő károsodások terén a klinikai értékelés általános javulást mutatott.
Csökkentek a ráncok, a sötét foltok, a bőr sötétedése (hiperpigmentáció) és a fakóság.
A kezelés után közvetlenül vett szövetminta szerint emelkedett azoknak az összetevőknek a szintje, melyek a bőr sérülései és gyulladása esetén termelődik, és amikor a nem élő szövet, mely az élő sejtek talapzatául szolgál, összeesik.
Emelkedett a prokollagének szintje is (a kollagén a bőr legfőbb proteinje, mely fény hatására csökken, az öregedéssel pedig széttöredezik és lebomlik).
A kezelést a résztvevők jól tolerálták. A 10. héten kitöltött kérdőív tanúsága szerint az önkéntesek 95 százaléka jelezte a bőr állapotjavulását, 89 százalék pedig szívesen vállalná a kezelést újra. A szerzők az alábbi következtetést vonták le:
"A szóban forgó fluorouracil bőrsérülést okoz, mely stimulálja a sebgyógyulás folyamatát és a bőr helyreállító folyamatait, így javul annak megjelenése. A fény hatására elöregedett bőrre úgy hat a szer, mint ahogy a lézeres kezelés esetében tapasztalható."
Megjegyezték, hogy azoknak a betegek, akik a bőrsérülésekre fluorouracilt kaptak, csökkent a napfény okozta bőrkárosodásuk is. Ez egy olyan mellékhatás, mely ráveheti őket arra, hogy kitartsanak a "szigorú" kezelés mellett. Az is előfordulhat, hogy néhány betegnél a gyógyszernek fontos szerepe lehet a fény hatására bekövetkező öregedés elleni küzdelemben.
Előfordulhat azonban, hogy egyesek nem viselnék el 2-3 héten át a krémréteget az arcukon vagy más testrészükön, illetve a több héten át tapasztalható utóhatásokat. Mások azonban örömmel alkalmaznák, amennyiben olcsóbb, mint a lézeres kezelés. A gyógyszer hatására a bőr általában kiszárad, viszket és több héten át hámlik, míg a teljes gyógyulás bekövetkezik.