Ausztrál kutatók arról számoltak be, hogy kísérleti állatokon a rosszindulatú melanóma, a bőrrák legsúlyosabb formájának diagnosztizálására alkalmas új anyagot fejlesztettek ki és tesztelték is azt.
Ivan Greguric és munkatársai a Cooperative Research Consortium for Biomedical Imaging Develop kutatóintézetben azt állítják, hogy évente körülbelül 130 000 új rosszindulatú melanómás eset fordul elő világszerte. A betegeknek akkor a legjobb az esélyük a túlélésre, ha korán kimutatják a betegséget, és gyorsan megkezdik a kezelést. A néha a diagnosztizálásra használt pozitron emissziós tomográfia (PET) szken azonban esetenként nem mutatja ki a kisebb daganatokat, ami késlelteti a diagnózist és a kezelést.
A pontosabb diagnosztizálás utáni kutatás elvezette a kutatókat a radioaktív képrögzítő anyagok új csoportjához, a fluoronikotinamidokhoz, amelyeket melanómás laboratóriumi egereken teszteltek.
A felfedezett legígéretesebb anyag nagyobb pontossággal mutatta ki a melanóma sejteket, mint a jelenleg használt képrögzítő anyagok. Következésképpen ebből az anyagból jobb PET képalkotó anyag lehet, amely javítja a diagnózist és a melanóma-kezelés hatékonyságának ellenőrzését.
A szóban forgó anyag klinikai kísérletei a tervek szerint 2010-ben kezdődhetnek el. A tanulmány az Amerikai Kémikusok Társaságának szakfolyóirata, a Journal of the Medicinal Chemistry szeptember 10-i számában jelent meg.
Animáció: HáziPatika.com