A kutatók sikerrel mentették meg egy előrehaladott bőrrákban szenvedő beteg életét a saját, klónozott immunsejtjei segítségével - adta hírül a New England Journal of Medicine e heti száma.
A Seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ tudósai, akik a haldokló beteget kezelték, kivonták a fehérvérsejtjeit, az immunrendszer fő komponensét, és a fertőzések ellen harcoló T-sejteket laboratóriumi körülmények között szaporították. A klónozott T-sejteket ezután visszajuttatták a beteg szervezetébe, hogy harcoljon a rákos sejtek ellen.
A kutatók véleménye szerint ez az új megközelítés talán lehetővé teszi, hogy biztonságosabb és a műtétnél, sugárkezelésnél és kemoterápiánál kevésbé agresszív módon harcoljanak a rák ellen. Ha sikeresnek bizonyulnak a kísérletek, akkor fel lehet használni az összes végstádiumú bőrrákos beteg 25 százalékánál, hasonló módon, mint azt a cikkben leírták, állítja Cassian Yee, a cikk vezető szerzője, a klinikai kutatórészleg tagja.
A bőrrákot tipikusan a mértéktelen napozás okozza, és ártalmatlannak tűnő tünetekkel kezdődik. Ekőször apró anyajegyként jelentkezik, de néhány hónap alatt könyörtelenül növekedésnek indul. Fokozatosan behatol a bőr alatti részekbe is, és szétterjed az egész testben.
Animáció: HáziPatika.com