A San Diegoi Kalifornia Egyetem biológusai kedden bejelentették, hogy felfedeztek egy olyan fehérjét, mely kiemelkedően jelentős a sebgyógyulás folyamatában, és segíthet olyan betegségek súlyos komplikációinak kezelésében, mint a cukorbetegség vagy az ekcéma.
A korábban csupán a sejtpusztulással összefüggésbe hozott protein kritikus szerepet játszott a kísérleti egerek sebeinek gyógyulása során. A caspase-8 néven ismert protein hiányzik az ekcémások esetében, a cukorbetegek szervezetében azonban túl sok termelődik belőle, állítja a felfedezés, melyről a Nature következő számában jelenik majd meg cikk. A kutatók szerint felfedezésük választ adhat arra, hogy a cukorbetegek sebei miért nem gyógyulnak rendesen, és miért merülnek fel súlyos szövődmények még kisebb horzsolásokból is;
"A protein hiánya nem csak gyulladást okoz, mely a sebfertőzést okozó mikrobák megállítását célozza, hanem stimulálja az őssejtek termelődését is, mely a seb bezáródását idézi elő" - mondta Colin Jamora, a kutatócsoport vezetője. A seb begyógyulása érdekében háromféle reakciót mutattak az állatok: a gyulladást, mely során a test a betegség legyőzésére való sejteket szállít a seb felszínére; sejtburjánzást, melynél az őssejtek bőrsejtek képződését serkentették, hogy azzal töltsék ki a sebet; vagy az újraalakítást, amikor is a seb annyira kisimul, amennyire csak lehetséges.
A kutatócsoport felfedezte, hogy a bőrfelszín caspase-8 hiánya egy másik protein kibocsátását eredményezi a sejtekből, az interleukin-1-alfát, mely képes mélyebbre is hatolni a szövetben, hogy összegyűjtse az immunsejteket, illetve a helyi őssejteket osztódásra bírja. Most először tudták kimutatni, hogy a caspase-8 idézi elő ennek a speciális proteinnek a kibocsátását.
Az UCSD kutatói jelenleg egereken tanulmányozzák az emberi cukorbetegséget, mely a caspase-8 túlzott termelésével jár, hogy megállapítsák, a protein mesterséges csökkentésével visszaáll-e a sebgyógyító képességük. "A caspase-8-tól megfosztott egereket pedig az ekcéma tanulmányozására használjuk, hogy beazonosíthassuk, mi vezet az elváltozáshoz. Így új terápiás célirányokat dolgozhatunk ki arra a betegségre, mely világszerte a gyermekek 10-20 százalékát érinti" - mondta Jamora.
Animáció: HáziPatika.com