Naponta négy gyermeket ér olyan égési sérülés hazánkban, amit csak szakkórházban lehet gyógyítani. A legtöbb károsodást a forrázás okozza.
A tapasztalatok szerint évente 1500 gyermek szenved égési sérülést Magyarországon: a 10 év alattiak gyakrabban, a 10 év felettiek pedig súlyosabban.
"Az égéssülés az egész szervezetet megbetegítő állapot. A legtöbb súlyosan sérült beteg az égésintenzív osztályra kerül. Mivel a sérülés fájdalmas, ezért általában altatjuk a beteget segítve ezzel a gyógyulást és nem utolsó sorban, hogy csökkentsük a fájdalom érzetet. Emellett állandó megfigyelést, monitorizálást igényelnek, valamint a sebek naponkénti átkötését, amelyet ugyancsak altatásban végzünk. Különösen ügyelni kell égett betegnél a felülfertőződés elkerülésére, a nyitott bőrfelület utat engedhet különböző bakteriális, vagy gombás fertőzések megtapadásához" - mondta Dr. Bene Ruzsena, a Bethesda Gyermekkórház Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központjának osztályvezető plasztikai sebésze.
A legtöbb égési sérülés forrázásból, és forró tárggyal való érintkezésből származik. A károsodás gyakran a test felszínének körülbelül 20 százalékát érinti és legalább másodfokú mélységű.
A korrekciós műtétek sok esetben elkerülhetetlennek bizonyulnak, hiszen a húzóhegek megakadályozzák a végtagok megfelelő mozgását, a szövődmények pedig az izmok és inak összehúzódását is okozhatják.
"A fizikai állapot javítása mellett a lelki segítségnyújtásra is nagy szükség van. Az új, sérült külső feldolgozásában pszichológus, szociálpedagógus, lelkigondozó segít a betegnek és családjának egyaránt. A legtöbb ilyen sérült alacsony szociokulturális közegből érkezik, ahol a gyermek visszafogadása a családba sok esetben gondot jelenthet. Így a rehabilitáció során többek között az is feladat, hogy segítsük a gyermek visszailleszkedését a megszokott környezetébe, közösségébe" - tette hozzá Dr. Bene Ruzsena.