Sokkal gyakoribb az allergiás megbetegedések megjelenése a forgalmas utak mellett lakó gyerekek körében, állítja egy új, több ezer gyermeken végzett megfigyelés.
A müncheni Helmholtz Centrum irányításával egy német kutatócsoport hat éven át tanulmányozta azt, hogy van-e beazonosítható összefüggés az atópiás megbetegedések és a közúti közlekedésből származó szennyezett levegő belélegzése között. A tudósok elemzésüket egyfelől a házak forgalmas utaktól való távolságára alapozták, másfelől a légszennyezettség (finom por, korom és nitrogén-dioxid) modellezett értékét.
A tudósok különféle számítási modellek segítségével becsülték meg, hogy az egyes gyermekek milyen mértékben kerültek érintkezésbe a szennyező anyagokkal. Kimutatták, hogy az asztmás hörghurutos, a pollenérzékeny és más allergiás esetek száma a finom porral való érintkezés arányában növekedett. A nitrogén-dioxidot az ekcémás megbetegedésekkel hozták kapcsolatba. Azoknál a gyerekeknél, akik a forgalmas utaktól 50 méteren belül laknak, 1-50 százalékkal nőtt az esélye az asztmás hörghurut, a szénanátha, az ekcéma és az egyéb allergiás betegségek kialakulására. Az adatok statisztikai elemzésével kimutatták, hogy a főúttól való távolság növekedésével csökkent a megbetegedések száma.
Joachim Heinrich és munkatársai szerint kutatásuk eredménye a bizonyíték arra, hogy milyen káros hatásai vannak a közlekedési légszennyezésnek. A korábbi tanulmányok nem mutatták ki ilyen világosan az összefüggéseket, bár a laboratóriumi kísérletek és a belégzéssel kapcsolatos tanulmányok eredményei közismertek.
Animáció: HáziPatika.com