Hogyan stimulálja a napsütés az immunrendszert?

A napfény stimulálja az immunrendszer T-sejtjeit. A napfényen múlik, hogy a testünk képes-e megbirkózni a fertőzésekkel és a betegségekkel - állítják a kutatók.

Vitaminok és ásványi anyagok

Az immunrendszer első számú védőinek, a T-sejteknek erejét a D-vitamin biztosítja, amit főként a napfényből szerzünk be, de magunkhoz vehetjük például tojásból és olajos halakból is.

Az egészséges szervezetben ez a vitamin aktiválja a T-sejteket, halálosztó "testőrökké" változtatva azokat, amelyek felkutatják és megsemmisítik a mikroszkopikus betolakodókat. "Ha a T-sejtek nem találnak elegendő D-vitamint a vérben, akkor el sem kezdenek dolgozni" - mondta Carsten Greisler immunológus professzor.

Az eredmények megmagyarázzák, hogy az alacsony D-vitamin-szintű betegeket miért veszi le jobban a lábukról egy-egy fertőzés, mint másokat. Segítséget nyújthat az orvosoknak abban, hogy megküzdhessenek az autoimmun-reakciókkal és az átültetett szervek kilökődésével.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Eddig is tudtuk, hogy a D-vitamin fontos a kalcium felszívódásához, és az olyan betegségek elleni harcban, mint a rák vagy a szklerózis multiplex. Azt azonban nem ismertük fel, hogy mennyire kritikus szerepet játszik az immunrendszer aktiválásában" - mondták a Koppenhágai Egyetem kutatói.

Nekivetkőzni a tavaszi napsütésben különösen jó szolgálatot tehet a férfiak számára, mivel csökkenti a veserák kialakulásának kockázatát. A bőrrákkal foglalkozó szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy mindenképp a bőrtípusuknak megfelelő módon védekezzenek a káros UV-sugarak ellen.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra