A humán papillomavírus (HPV) elleni vakcina nagyon hatékonyan képes megelőzni az olyan rákmegelőző állapotokat, amelyek méhnyakrák kialakulásához vezethetnek - derült ki egy új tanulmányból. A kutatók arra is rájöttek, hogy a HPV 16-os és 18-as szerotípusa elleni oltás az ezekkel közeli rokonságban álló más rákkeltő típusok, így a HPV-31 és HPV-45 ellen is véd.
Dr. Jorma Paavonen, a Helsinki Egyetem kutatója munkatársaival 15 és 25 év közötti nőket oltott be hat hónap alatt három alkalommal és azt találta, hogy a vakcina 98 százalékban hatásos a HPV-16/18 ellen, míg 37-54 százalékban a többi 12 rákkeltő HPV szerotípus ellen. A méhnyakrákos esetek körülbelül 70 százalékát a HPV 16-os és 18-as szerotípusa okozza, a keresztreakciók miatt a vakcina további 11-16 százalékos védettséget nyújt.
"Bár ki kell emelni az oltott és nem oltott nők rendszeres kenetvizsgálatának és HPV-szűrésének fontosságát, a vakcina képes jelentősen csökkenteni a méhnyakrák és a rákmegelőző állapotok előfordulását, valamint a konizációs műtéteket" - írták a szerzők. A cikkhez írt szerkesztőségi kommentárban Karin B. Michaels, a Harvard Egyetem és Dr. Harald zur Hausen, a heidelbergi Német Rákkutató Intézet tudósai kiemelik, hogy a HPV terjedésének megakadályozása érdekében nemcsak a lányokat és a nőket, hanem a népesség másik felét, a férfiakat és fiúkat is oltani kellene.
A cikk a Lancet következő számában jelenik meg.