Mi az aktinikus keratózis?

A nap károsító hatására a bőrön pikkelyes, hámló foltok alakulnak ki. Nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem akár bőrrákhoz is vezethet.

A ruhával nem fedett bőrfelületeket jobban kitesszük az UV-sugárzás káros hatásainak. Elsősorban az arcon, a homlokon, a tarkón vagy az alkaron jelenhetnek meg pikkelyes, hámló felületek, amelyek nehezen gyógyulnak. A bőrproblémát aktinikus keratózisnak nevezzük, és nem pusztán esztétikai problémát jelent - rákmegelőző állapotról van ugyanis szó, amely daganatos megbetegedéssé fejlődhet.

Beköszöntött a strandszezon, ezért egyre többen keresik a boltok polcain a különböző fényvédő termékeket. A választék óriási, és nem könnyű eldönteni, hogy pontosan milyen terméket is vásároljunk. Az alábbiakat jobb, ha inkább elkerüljük.

Az aktinikus keratózis tünetei

Az aktinikus keratózis a bőr külső rétegének túlszaporodása és megvastagodása folytán keletkezik, lehet lapos vagy a bőr felszíne felé kiemelkedő, pikkelyes, lemezes vagy piros foltos heg, illetve seb. Mérete lehet néhány milliméteres, de akár 2 centiméteres is. Elsősorban a világosabb bőrű embereknél jelentkezik, illetve azoknál, akik a munkájuk miatt többet tartózkodnak a szabadban, napsütésben. Az UV-sugaraknak nagyobb dózisban kitett bőrfelület szárazzá , ráncossá válik - a hámló bőrelváltozás már az elrákosodás egyik első jele lehet.

Az aktinikus keratózis a napnak leginkább kitett bőrfelületeken jelentkezik
Az aktinikus keratózis a napnak leginkább kitett bőrfelületeken jelentkezik

Mivel a betegség nem jelentkezik komolyabb tünettel a bőrön megfigyelt változásokon túl, a páciens ritkán fordul vele orvoshoz. Szűrővizsgálaton a bőrgyógyász szakorvos ugyanakkor felfedezheti a problémát, melyet a sérült bőrfelület eltávolításával orvosolnak. Ha a keratózisos bőrfelület túl nagy kiterjedésű, az orvosok nem távolítják el teljesen: ilyenkor a leginkább sérült, megkérgesedett részeket metszik ki.

Az aktinikus keratózis megelőzése

A megelőzéshez ebben az esetben is fontos a megfelelő bőrvédelem. Mindig bőrtípusunknak megfelelő faktorszámú naptejjel kenjük be magunkat, amelyet 20-30 perccel azelőtt vigyük fel, mielőtt napra megyünk. Bizonyos időközönként pedig újra kell kenni magunkat. Egy átlagembernek - Magyarországon - tavasszal vagy nyár elején minimum 30-as faktorszámú naptejet érdemes használnia, majd később, ahogy barnul a bőre, alacsonyabb faktorszámú is elég lehet. A gyerekeknek pedig az erősebb, 50-es fényvédő használatát javasolják a bőrgyógyászok, mert felhámjuk - a bőr legfelső rétege - még nagyon vékony.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra