"Jelenleg még nem tudjuk az okát, hogy a rozs miért eredményez stabilabb vércukorgörbét, de egyre közelebb jutunk a válaszhoz. Számos típusú rozs van, és nem mindegyiknek egyforma a hatása. A boltokban elérhető rozsliszt több növény keverékét tartalmazza" - mondja Liza Rosén PhD-hallgató, az Alkalmazott Tápanyag- és Élelmiszerkémiai Intézet kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
Liza Rosén szerint az optimális étkezés eléréséhez teljes kiőrlésű zabkását, vagy kenyeret kell fogyasztani: "A korpa rostokban, vitaminokban, ásványi sókban és antioxidánsokban gazdag, valamint fogyasztása teltségérzést ad, és segíti a hosszútávú vércukorszint-csökkentést."
A kutatók szintén kimutatták, hogy a főtt rozsgyökeret reggeliző egyének ebédre kevesebbet fogyasztottak, mintegy 16%-kal csökkentve az energiabevitelt. Azt is bebizonyították, hogy mind a fehér, mind a teljes kiőrlésű rozsból készült kenyér, illetve zabpehely jobban telít, mind a fehér búzakenyér. Rosén és munkatársai eredetileg azt szerették volna bizonyítani, hogy a teljes kiőrlésű termékek védőhatást fejtenek ki a szív- és érrendszeri betegségekkel, egyes daganatokkal, illetve a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.
"A rozs jóval kedvezőbb hatásokkal rendelkezik, azonban az árpa ilyen irányú aktivitását eddig még nem volt időnk megvizsgálni. Persze a Lund Egyetemen számos kutató foglalkozik az árpa egészségre gyakorolt hatásával" - teszi hozzá Liza Rosén.
Liza Rosén munkatársa, Ulrika Andersson állatkísérletei során egereket etetett teljes kiőrlésű liszttel és rozzsal, és eredményei szerint fél évvel az étrend bevezetését követően a búzát fogyasztó állatok testsúlya növekedett a rozsos csoporthoz képest. Ennek a magyarázata a búza hatására kialakuló inzulinválasz lehet, mely kedvez a zsírsejtek raktározó funkciójának.
Forrás: Medipress hírszolgálat