A tizenegyesrúgás pszichológiája

Német tudósok tanulmányt írtak a tizenegyesrúgás pszichológiájáról. Eredményeiket igazolja, hogy a német focisták 1982 óta nem hibáztak büntetőt sem Eb-n, sem vébén.

A brazíliai futballvébén megkezdődött az egyenes kiesési szakasz. Ilyenkor egyetlen meccs dönt a továbbjutásról. Pontosabban: ha a rendes játékidőben nem dől el a mérkőzés, akkor következik a hosszabbítás (kétszer 15 perc). Ha az sem elég, akkor jön az orosz rulett: a tizenegyespárbaj.

De hogy lehet megnyerni egy ilyen párharcot? Van néhány tényező, amely a játékosok pszichológiájára hathat, és így alapja lehet a sikernek. A vébén máris kétszer fordult elő, hogy büntetők döntöttek a továbbjutásról: a házigazda Brazília és a meglepetéscsapat, Costa Rica is tizenegyesekkel jutott be a legjobb nyolc közé a világ egyik legnézettebb sporteseményén.

A német Spiegel Online szerint a kieséses szakaszban minden ötödik meccs büntetőpárbaj nyomán dől el (az idei vébén az első két "kieséses" nap tanúsága szerint minden második mérkőzés ilyen).

Statisztikailag elemezve számos érdekességre bukkanhatunk a tizenegyeslövőknél, így kiszámíthatóbbá válhat a sikerük is. Egy német kutatócsoport, amely pszichológusokból és sporttudományokkal foglalkozó szakértőkből állt, harminc évnyi tapasztalatot összegzett tanulmányában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Számít, hogy ki lövi a bűntetőt (Fotó: Europress)

Először is számít, hogy ki lövi a büntetőt. Ez talán nem nagy felfedezés, de rögtön kiderül, hogy nem is olyan nyilvánvaló a megoldás. A közönségkedvencek jobb, ha nem lőnek! Túl nagy lehet ugyanis a rájuk nehezedő nyomás. Így nő a kockázata annak, hogy hibáznak. Ugyanakkor feltűnően nagy a sikerrátája azoknak, akik bal lábbal lőnek. Ennek viszont nyilvánvaló az oka: kevés van belőlük, ezért a kapusoknak kevesebb a velük kapcsolatos tapasztalatuk.

Fontos a hideg fej

Még fontosabb a tizenegyesrúgásoknál a fej. Mondhatni: a hideg fej. A büntetőnél 400 milliszekundummal az elrúgás előtt a lövőjátékos még tud reagálni a kapus mozdulataira, vagyis képes a rúgás irányát megváltoztatni. Ugyanakkor a kapusnak még a lövőjátékos labdába érése előtt döntenie kell, hogy merre rugaszkodik el, különben esélye sincs a labdát elkapni (ez utóbbinak fizikai okai vannak, nem pszichológiai: korábbi cikkek, tanulmányok is rámutattak arra, hogy egyszerűen nem érne oda a szélre tartó labdákhoz a kapus, ha nem döntene időben az irányról).

Ezek tehát a legfontosabb "kemény" statisztikai adatok, amelyek mögött valós fiziológiai, fizikai folyamatok állnak. Ám vannak olyan tényezők, amelyek szintén befolyásolják a tizenegyeseket. Még a mez színe is ilyen a pszichológusok szerint. A kutatók ezért javasolnak vörös színt, mert az az agresszió színe. Így például kimutatták, hogy a küzdősportokban a piros színű trikóban lévők többször győznek, mint a kékbe öltözöttek. De a pirosban játszó angol első ligás focicsapatok is többször nyernek az otthoni meccseiken, s maguk a kapusok is kisebbre tették az esélyeiket - egy körkérdés tanúsága szerint -, ha az ellenfél vörösben játszik.

Kell a szemkontaktus!

A focisták mentális állapota szintén fontos. Itt viszont a közönség szerepe értékelődik fel: még a jóindulatú, biztató szándékú bekiabálások is megzavarhatják a lövőjátékost. Így például a "Ne rúgd mellé!" vagy a "Ne hagyj esélyt!" sokszor megzavarják a tizenegyesrúgót.

A labdarúgó magabiztos fellépése legalább ilyen fontos. Ennek okait a tanulmány egyik szerzője, a sporttudományokkal foglalkozó Daniel Memmert, a világhírű Kölni Sportfőiskola intézetvezetője Anglia negatív példáján igazolja. "Az angol csapat mindig is gyengébb volt a büntetőrúgásoknál. A kollégák megvizsgálták a jelenséget, és két dologra jöttek rá. Az egyik az volt, hogy az angol büntetőrúgók, amikor lerakták a labdát a tizenegyespontra, hátat fordítottak a kapusnak, és fürgén a kiindulópontjukhoz mentek. Amikor a bíró belefújt a sípjába, sietve nekifutottak a lövésnek."

Ez azonban Memmert szerint tipikus menekülési viselkedés. Az angolok kerülték a szemkontaktust az ellenféllel, és a dolgot a lehető leggyorsabban maguk mögött akarták tudni. Ezt a kapusok is észreveszik, ami bennük viszont önbizalmat gerjeszt. Egy felmérést is végeztek ennek tanúságai alapján: az efféle viselkedést követően a labda gyakrabban ment mellé, mint kapura.

Az elmúlt napokban világszerte hatalmas érdeklődést keltett, hogy az uruguayi válogatott csatára, az angol bajnokság gólkirálya, Luis Suárez megharapta a foci világbajnokságon az olaszok védőjét, Giorgio Chiellinit. Sokan védik, sokan támadják az uruguayi focistát, aki négy hónapos eltiltást kapott. A teljes cikkért kattintson ! De milyen a jó tizenegyesrúgó? Inkább egy kötelességtudó lövőjátékos, mintsem egy kreatív játékmester. A német csapatban tehát inkább egy Bastian Schweinsteiger, mintsem egy Mesut Özil - mondja Memmert. A játékosnak le kell tennie a labdát a tizenegyespontra, majd a kapust szemmel tartva hátralépnie addig a pontig, ahonnan a büntetőnek nekifut.

Fontos eközben, hogy a mellét kidagassza: ez erőt és magabiztosságot mutat. A kapusnak ezzel azt üzeni, "szereti ezt a helyzetet", és megbirkózik vele. A bíró sípszava után pedig jobb, ha hármat számol a játékos, és csak azután fut neki.

Ha betalált a focista, még az is fontos, hogy megünnepelje azt. Ez nem önimádat kérdése, hanem elbizonytalanítja az ellenfelet. Kimutatták, hogy sikeres büntető után, amikor megünnepli magát a játékos, a másik csapat gyakrabban hagyja ki a következő tizenegyest.

A kapusnak is vannak pszichológiai fegyverei: a kezét a magasba emeli a rúgás előtt, amivel nagyobbnak mutatja magát. Körülbelül két arasznyival a kapu közepétől jobbra vagy balra eltolódva érdemes beállnia a hálóőrnek, mert ezzel az egyik oldalt nagyobbnak mutatja. A lövőjátékosok ilyenkor 80 százalékban arra lőnek, amelyik oldalt a kapus felkínálja nekik. S mint már említettük: a kapusnak jó tudnia, sejtenie, hogy merre megy a labda, mert különben nincs esélye a védésre. A lövők pedig utólag arra emlékeznek csak, hogy a kapus nem a középen állt, azért lőttek a kapu "üresebb" felébe.

Hogy a német sporttudósok nem a levegőbe beszélnek , azt egyetlen statisztika mutatja a napnál fényesebben: 1982 óta sem Európa-, sem pedig világbajnokságon nem hagytak ki tizenegyest a válogatott játékosai.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra