Alga lehet a megoldás vakságra

Egy algából kinyert gén retinába juttatása lehet a vakság egyes formáinak megoldása - olvasható a Molecular Therapy oldalain.

Mintegy 15 millió egyén szenved a vakság valamilyen formájától, melyek közül a leggyakoribb a pigmentált retinagyulladás (retinitis pigmentosa), illetve az időskori sárgafolt-degeneráció. Mindkét állapot a szem fotoreceptorainak pusztulásával jár. A fotoreceptorok képesek átalakítani a fény energiáját elektromos impulzusokká, hiányukban az agy nem kapja meg az információt. Az emberi szem három sejtrétegből áll, ebből az elsőben vannak a fotoreceptorok, melyeket a retinitis pigmentosa, illetve az időskori sárgafolt-degeneráció érint. A második a bipolárisnak nevezett idegsejtek rétege, míg a harmadik a ganglionoké, melyek közvetítik a jelet az agy felé.

Alan Horsager és a Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársai egy génterápiás eljárást fejlesztettek ki, melynek során algából származó fényérzékeny (rodopszin-csatorna-2 - ChR2) fehérje segítségével lehet felfogni a fényforrás irányát. Az elv szerint a bipoláris sejteket lehetne fényérzékelőnek használni, ehhez ChR2 génjét juttatnák be. Ezáltal a bipoláris sejtek dolgoznák fel a fényből nyert információkat, és közvetítenék a jelet a ganglionokon keresztül az agy felé.

Az eljárást kísérleti egereken tesztelték, és tíz héttel a beavatkozást követően az állatok bipoláris sejtjei elkezdték termelni a ChR2-fehérjét. Az állatokat vizes útvesztőbe helyezték, a lehetséges hat útvonal közül egy vezetett ki a labirintusból. Amennyiben kivezető utat megvilágították, a génkezelt egerek 2,5-szer gyorsabban találtak ki, mint a nem kezelt vak egyedek.

A kutatók reményei szerint a klinikai vizsgálatok két éven belül megkezdődhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +8 °C

Délelőtt a keleti tájakon is megvastagszik a felhőtakaró, így nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég. Átmeneti szakadozások lehetnek a felhőzetben délután is, melyre legnagyobb esély délen mutatkozik. Estig főleg az ország északnyugati harmadán, felén számíthatunk tartósabb esőre, záporra, arrafelé kiadós mennyiség eshet. A déli tájak és a Tiszántúl ugyanakkor estig szárazon maradhatnak. Ezt követően a csapadékzóna gyengülve délkelet felé helyeződik, északnyugaton csökken a csapadékhajlam. A délkeleti szelet időnként élénk, a magasabban fekvő helyeken erős, esetleg viharos széllökések kísérhetik, késő délutántól északnyugatira fordul az áramlás. A maximum-hőmérséklet általában 13 és 20 fok között valószínű, de a tartósan csapadékos tájakon 10 fok körüli maximumok is lehetnek. Késő este 8 és 16 fok közötti értékeket mérhetnek. Jelenleg több fokos melegedés zajlik a légkör magasabb szintjein.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra