Az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság április 28-i torontói konferenciáján közzétett új kutatásban az amerikai Országos Szív, Tüdő és Vér Intézet munkatársai Dr. Muhammad Mohiuddin vezetésével génmódosított sertések szívét ültették át páviánokba, melyek immunrendszerét mesterségesen elnyomták, hogy megakadályozzák a beültetett szerv kilökődését. A transzplantált szívek több mint 500 napig túléltek a recipiensekben.
Világszerte sok százezer beteg vár szervátültetésre, sokkal többen, mint ahány emberi donor rendelkezésre áll. Dr. Mohiuddin szerint ha ezeket a szervátültetéseket nem humán donorokkal el tudnák végezni, rengeteg értékes életet meg lehetne menteni. Állati szervek átültetésével teljesen helyettesíteni lehetne a humán szerveket, vagy legalább át lehetne hidalni azt az időt, amíg az emberi szerv elérhetővé válik. A sikeres transzplantációban azonban komoly akadályt jelent a recipiens immunrendszere által kiváltott szövetkilökődés.
Mohiuddin és munkatársai úgy próbálták kiküszöbölni ezt a problémát, hogy génmódosított sertések szívét használták fel, amelyekből eltávolították azokat a géneket, amelyek közismerten szövetkilökődést okoznak az emberekben, és olyan emberi génekkel helyettesítették ezeket, amelyek nem váltanak ki immunválaszt. Azért választottak sertéseket, mert az anatómiai felépítésük nagyon hasonlít az emberéhez, és nagyon gyorsan fejlődnek.
A kutatók ezeknek a sertéseknek a szívét ültették be páviánok hasüregébe úgy, hogy nem távolították el a páviánok saját szívét, hanem a sertésszívet csatlakoztatták a majmok keringési rendszeréhez. A beültetett szívek több mint 500 napig túléltek a páviánokban, mialatt a majmoknak immunszupresszáns gyógyszereket adtak.
Mohiuddin szerint sikerült eljutni abba a szakaszba, hogy a legnehezebb részt, a kilökődés kontrollálását meg tudjuk oldani. A következő lépés az lesz, hogy olyan páviánok szívét a génmódosított sertésszívre cserélik. A szakértők elmondták, hogy a humán kísérletekre csak akkor kerülhet majd sor, miután bebizonyosodott, hogy az eljárás a páviánok esetében beválik.