Alváskutatás: ideje lenne a balkezesekre koncentrálni?

A szundítás kedvelői azt állítják, hogy alvás után jobban tudnak koncentrálni. A Georgetown Egyetem orvosi karának legújabb kutatása is ezt az elméletet támasztja alá.

Az Amerikai Idegtudományi Társaság Neuroscience 2012 című éves konferenciáján közzétett kutatás kimutatta, hogy amikor a kísérlet résztvevői pihentek, jobb agyféltekéjük többet kommunikált önmagával és a bal agyféltekével, mint a bal agyfélteke önmagával és a jobb agyféltekével függetlenül attól, a résztvevő melyik keze domináns.

Tudta-e? Az idegtudomány szerint a jobbkezesek nagyobb mértékben használják a bal agyféltekéjüket, és fordítva. balkezesekre gyakorolhat előnyösebb hatást" - összegezte a kutató.



A kutatók a kísérlet során tizenöt személyt kapcsoltak közeli infravörös spektroszkópra (NIRS), amely fény segítségével méri az oxigéntartalmú hemoglobin változásait a szervezetben, így képes kimutatni, mely agyi terület a legaktívabb és kommunikál a legmagasabb szinten. A legnagyobb meglepetésre kiderült, hogy a bal és a jobb agyfélteke eltérően viselkedett a nyugalmi állapotban. "Ez mindegyik alanyra vonatkozott, függetlenül attól, melyik keze volt domináns. A jobb agyfélteke integráltabbnak mutatkozott a jobbkezesekben, és még erősebb a balkezesekben" - számolt be Medvedev.

Medvedev úgy véli, a jövő kutatásaiban nagyobb figyelmet kell fordítani a jobb agyféltekére, mert ha csak a bal agyféltekét vizsgáljuk, ami eddig jellemző volt, azzal megakadályozzuk a teljes agyműködés alaposabb feltérképezését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra