Az agy funkcióinak megértését kutatva, a göttingeni tudósok elsőként számszerűsítették a teljes fehérjekészletet (proteom) a felnőtt egerek agyában. Az információkat, hogy melyik fehérjéből hány található a különböző sejttípusokban és agyi régiókban, egy fehérjeatlaszban foglalták össze.
Az agy több száz milliárd összekapcsolódott sejtből áll, amelyek kommunikálnak egymással. A különböző sejttípusok különböző funkciókra szakosodtak. Az idegsejtek továbbítják és dolgozzák fel a külső ingereket, különálló gliasejtek látják el őket tápanyagokkal, szabályozzák a vér áramlását az agyban, segítenek az idegsejtek rostjainak elszigetelésében, és feladatokat teljesítenek az immunrendszerben is.
A sejteket funkcionális építőelemei a fehérjék . Úgy működnek, mint apró, molekuláris méretű gépek, és megadják a sejtek felépítését. A fehérjemolekulák szintéziséhez szükséges információkat a DNS és az RNS kódolja. Az agy e biomolekuláit már széles körben vizsgálták. Eddig azonban nem volt ismert, hogy milyen és mennyi fehérjét állítanak elő a különböző, nagyon specializált sejtek – szögezte le Mikael Simons neurológus. Matthias Mann Martinsried kutatásvezető és csapata továbbfejlesztették a tömegspektrometria technológiáját, hogy gyorsan, reprodukálhatóan és számszerűsíthetően profilírozhassák az agyi fehérjéket.
Ki tudták mutatni, hogy mintegy 13 ezer különböző fehérje található a felnőtt egerek agyában. A fehérjék mennyisége a különböző sejttípusokban és agyi régiókban már megtalálhatóak a közelmúltban létrehozott fehérje atlaszban a mousebrainproteome.com címen. A fehérje bemutatott adatok alapján öt különböző sejttípus azonosítható az egéragy tíz régiójában.
Ez a proteom vizsgálat gazdag forrása lesz azoknak az elemzéseknek, amelyek az agy fejlődését és működését kívánják feltárni. „Meglepő módon a fehérjéknek csak a 10 százaléka sejttípus-specifikus. Ezek a sejt-specifikus fehérjék többnyire a sejt felszínén találhatók” – jegyezte meg Kirti Sharma, a kutatást leíró tanulmány vezető szerzője. A nagy többség – az összes fehérje 90 százaléka – megtalálható minden sejttípusban.
Forrás: Medicalexpress.com