Ez persze nem kifogás arra, hogy ne szokjunk le. Az egyes viselkedések berögződésének megértése által a szakértők olyan trükkökre jöttek rá, amelyek segíthetnek jó szokásokra cserélni a rosszakat.
"Miért ilyen erősek a rossz, káros szokások? Azért, mert az azonnali jutalom ereje ellen kell küzdeni" - állítja Dr. Nora Volkow, az amerikai National Institute on Drug Abuse igazgatója, az agyi örömérzetek útvonalának szakértője. Olyan ez, mint a csoki és a brokkoli ellentéte. A csokoládé finom íze üti azt a tudatot, hogy a zöldség fogyasztásával végül néhány kiló súlyfelesleg leadása a jutalom. "Mindnyájan úgy vagyunk beprogramozva, hogy jobban értékeljük az azonnali jutalmat, mint a később várható pozitívumokat" - teszi hozzá Volkow.
Loran Nordgren, a Northwestern Egyetem pszichológusa szerint ráadásul az emberek hajlamosak túlbecsülni a kísértéseknek való ellenállás képességét, ami aláássa a káros szokás feladására tett kísérleteket. "Az emberekben megvan ez az önkontrollal kapcsolatos beképzeltség, vagyis az, hogy azt hiszik, többet tudnak kezelni, mint amire valójában képesek" - állítja a szakember.
A kísértés pedig nem csupán azzal függ össze, mennyire esik kézre például a cigaretta. Ha valaki mindig rágcsál valamit kedvenc tévésorozata közben, a dopaminban gazdag agyi terület, a striatum memorizálja azokat a rítusokat és rutinokat, amelyek egy bizonyos jutalom elnyeréséhez kötődnek. Végül a környezeti kulcsok azt váltják ki a striatumból, hogy bizonyos viselkedéseket szinte automatikusan végezzen. Érdekes módon még azok a tudósok is áldozatául esnek a mechanizmusnak, akik pontosan felismerik a helyzetet.
"Nem szeretem a pattogatott kukoricát, mégis valahányszor moziba megyek, ennem kell - számol be Volkow. Lenyűgöző!"