Az influenzavírus felfedi az immunrendszer titkait

Egy tanulmány kapcsolatot mutatott ki az influenzavírus és a láz keletkezése között.

A vírusok mikroszkópos méretű paraziták. Bejuttatják génjeiket áldozataik sejtjeibe, azt újraprogramozzák, ezáltal rábírják, hogy saját fehérjéik helyett új vírusokat hozzanak létre. Szerencsére, az esetek többségében az áldozatok nem maradnak észrevétlenek. Az idegen genetikai anyag felismeréséről a sejtek saját érzékelő rendszere gondoskodik, melynek egyik tagja a RIG-I. Amikor a RIG-I vírus eredetű génekkel találkozik, a szervezet interferont kezd termelni. Az interferon bekapcsolja az immunrendszer gyilkos sejtjeit, melyek megsemmisítik a fertőzött sejteket. Azonban ez csak az igazság egyik része.

"Eredményeink szerint a RIG-I kiemeltebb szerepet játszik a vírusok elleni védekezésben, mint azt korábban gondoltuk" - magyarázza Dr. Jürgen Ruland, a Müncheni Egyetem munkatársa. A vírusfertőzést (influenza, vagy egyéb) gyakran kíséri magas láz. Ez a tünet nem magyarázható kizárólag az interferon-hatással. "Munkacsoportunk elsőként mutatta ki, hogy a RIG-I vírusinfekció esetén szintén megdobja a centrális citokinek termelését" - magyarázza Dr. Hendrik Poeck.

Ezek között szerepel a napjainkban legfontosabbnak tartott citokin, az interleukin 1. Régóta ismert, hogy a citokinek elősegítik a láz kialakulását. Amikor a RIG-I kapcsolatba lép a vírusgénekkel, két dolog történik. Egyrészt biztosítja, hogy az immunrendszer egyes elemei tömegesen az inaktív interleukin 1-et, a pro-interleukint kezdjék termelni. Ugyanakkor aktivál egy enzimet, ami a pro-interleukin átalakítását végzi interleukin 1-gyé.

Veit Hornung professzor, a Bonni Egyetemi Klinika munkatársa szerint ez az interleukin 1 a felelős a vírusfertőzés tipikus tüneteiért, mint a láz és a reszketés. Azonban az interleukin negatív következményekkel is járhat. Gunther Hartmann professzor szerint a túl magas mennyiségű citokin extrém lázat okoz a vírusfertőzés során. A kezelésnek meg kell előzni ezt a "citokin-vihart", hogy csillapítsák a betegség lefolyását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra