Az eredmények azt mutatták, hogy kétszer akkora az esélye a balesetnek, ha a tinik vezetés közbeni álmosságról panaszkodnak vagy rosszul aludtak. A vizsgált 339 diák közül 80-nak volt már balesete és 15 százalékuk az álmosságot okolta ezért. A balesetet szenvedők több, mint fele vezetett már álmosan, ez a többiek körében csak 35 százalék.
Dr. Fabio Cirignotta, a Bolognai Egyetem neurológus professzora szerint az álmosság egyetlen hatásos ellenszere, ha lehúzódunk egy biztonságos helyre és szunyókálunk 10-15 percet. "A fáradtság ellen gyakran alkalmazott praktikák, például az ablak leengedése, a rádióhallgatás vagy a kávézás hatása csak rövid távú és igazából haszontalan" - magyarázta a professzor. "Ha pedig valaki már álmos a volán mögött, valószínűleg a teljesítménye is csökken és észre sem veszi, hogy mikor alszik el, így le sem tud húzódni időben."
A felmérést 2004-ben végezték a jogosítvánnyal rendelkező 18-21 éves olasz fiatalok körében, akik közül 58 százalék volt férfi. A kérdések a résztvevők életmódjára, alvási szokásaira és a napközbeni álmosságra terjedtek ki. Az eredmények kimutatták, hogy a diákok krónikus alváshiányban szenvedtek, azt állították, hogy alvásigényük éjszakánként átlagosan 9,2 óra, hét közben mégis mindössze 7,3 órát aludtak naponta. A legtöbben hétvégén próbálták behozni a lemaradásukat az alvás terén.
Az alvászavarok meglepően gyakran fordultak elő: 45 százalék ébredt fel legalább egyszer éjszaka és nehezen tudott visszaaludni, 40 százalék ébredt reggel nehezen és 19 százalék mondta, hogy nem alszik jól. A krónikus alváshiány és a rossz alvásminőség negatívan befolyásolja az éberséget és nappali álmosságot okoz. A kutatók szerint feltétlenül szükség van arra, hogy felvilágosítsuk a fiatalokat a helyes alvási szokásokról és az alváshiány veszélyeiről.
Forrás: Medipress hírszolgálat