Az első The Telegraph szerint a kísérletek akár 2016-ban is megkezdődhetnek Amerikában.
A szóban forgó hatóanyag állatoknál már bizonyította, hogy meghosszabbítja az egyedek életét. Éppen ezért adott engedélyt az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) arra, hogy jövőre embereken is vizsgálják a cukorbetegségnél már széles körben alkalmazott anyag öregedésre gyakorolt hatását.
A tudósok szerint az öregedés nem elengedhetetlen része az életnek, hiszen minden sejtünkben megvan az a DNS-minta, DNS-másolat, ami a testet akár örökké helyesen működtetni tudná. Egyes tengeri lények például egyáltalán nem öregednek. Ugyanakkor ez a helyes működtetés életünk során sejtosztódások millióit igényli. És minél többször osztódik egy sejt, annál több hiba léphet fel. Ahogyan a sejtbeli problémák szaporodnak, annál kevésbé tudja testünk korrigálni a hibákat, károkat. Így például a Alzheimer-kór esetében az agy lesz képtelen eltávolítani bizonyos plakkokat, és ebből fejlődik ki a demencia.
Az öregedés elleni folyamatokra a kutatók most a cukorbetegség elleni egyik közismert hatóanyagot próbálják ki. Ez a hatóanyag növeli a sejtekben kibocsátott oxigénmolekulák számát, ez pedig – úgy tűnik –, a sejt robusztusságát és hosszú életét segíti elő.
A hatóanyagot egyébként belga tudósok kezdték tesztelni a C. elegans nevű fonálférgeken. A férgek nemcsak hosszabb ideig éltek, hanem egészségesebbek is maradtak. Amikor egereken próbálták ki a szert, negyven százalékkal éltek tovább, és csontjaik is erősebbek voltak. Tavaly a Cardiffi Egyetemen kiderült, hogy a szert a cukorbetegség miatt megkapó betegek hosszabb ideig éltek. A vizsgálatok szerint a szer adagolása nélkül átlagosan nyolc évvel korábban hunytak volna el .
Az USA-ban most azt tervezik, hogy a következő télen kezdik meg a kipróbálást. Az ügyben – minthogy tényleg úttörő jellegű kísérletekről van szó – megszólalt az FDA, az amerikai gyógyszerhatóság helyettes igazgatója is. Dr. Robert Temple szerint az öregséggel kapcsolatos sokféle probléma esetében várják a megoldást a kutatók. Így nemcsak a demencia, hanem egyes szembetegségek gyógyításában, vagy az izomtónus gyengülésének kezelésében is fontos lehet a szer. Temple szintén úgy véli, hogy eddig sosem látott kísérletekről van szó, amelyek forradalmian megváltoztathatják a lakosság öregedési folyamatait, ha beigazolódnak a tudósok várakozásai.