Kontaktallergia akkor alakul ki, amikor a test közvetlenül érintkezik vegyi anyagokkal vagy olyan gyakori fémekkel, mint például a nikkel.
A kutatás során közel 17 ezer olyan dán felnőttet vizsgáltak, akiket 1984 és 2008 között kontaktallergiára teszteltek. Körülbelül egyharmaduk (35 százalék) esetében pozitív teszteredmény született legalább egy kontaktallergiára. A nők esetében (41 százalék) nagyobb volt a rendellenesség valószínűsége, mint a férfiakéban (26 százalék).
Amikor a kutatók hosszú távon vizsgálták a rákos esetek előfordulását a résztvevők körében, felfedezték, hogy a kontaktallergiában szenvedő férfiak és nők esetében jelentősen alacsonyabb az emlőrák és a nem melanomás bőrrák aránya, valamint a nők esetében alacsonyabb az agydaganat aránya a kontaktallergiában szenvedők között, mint a rendellenességben nem szenvedők körében. Ugyanakkor a kontaktallergiások körében magasabb a húgyhólyagdaganat előfordulási aránya, ami a szakemberek szerint a vérben felgyűlt kémiai anyagcseretermékek magasabb szintjével magyarázható.
A BMJ Open július 12-i online kiadásában megjelent tanulmány vezetője, Kaare Engkilde és a Koppenhágai Egyetem Országos Allergiakutató Intézetének munkatársainak nem sikerült ok-okozati összefüggést kimutatniuk az adatok alapján, ezért további kutatások elvégzésére lesz szükség.
Animáció: HáziPatika.com