Elsőre fel sem tűnik ez az optikai illúzió

Margaret Thatcher arcképének furcsa "átplasztikázása" nem is tűnik annyira különösnek, ha a fotót fejre állítjuk. Ennek oka az agy arcfelismerő mechanizmusában keresendő.

Ön észreveszi elsőre, hogy mi a gond a jobb oldali képpel? A legtöbb embernek gyorsan szemet szúr, hogy valami változás történt rajta, de egy ki idő kell, mire rájönnek, hogy mi is az. Pedig egyszerű: az eredeti fotóhoz képest a szem és a száj is meg lett fordítva, ami valamiért mégsem olyan feltűnő, ha a képet a feje tetejére állítjuk.

Ha így is észreveszi a furcsaságot az elnökasszony tekintetében...

A Thatcher-illúzió nevű jelenséget a University of York professzora, Peter Thompson írta le először az 1980-as években és ezzel lefektette az alapjait annak a kutatásnak, amely azzal foglalkozik, hogyan érzékeljük az arcokat. Nagy vonalakban az arcok hasonlóan épülnek fel: két szem, egy orr, egy száj, szemöldök, haj – az arcfelismerés egyik módja az lehetne, ha az arcot ezeknek a külön részeknek az egységeként ismernénk fel. Ha ez lenne a helyzet, akkor szinte azonnal észrevennénk, mi a gond a fejjel lefelé fordított képpel. De nem vesszük észre, így egyértelmű, hogy az agyunk teljes körűen vizsgálja az arcokat. Nem a részletekben veszünk el, hanem azok egymáshoz viszonyított helyét és kapcsolatát is érzékeljük.

...így már biztosan feltűnik a változtatás!

Visszafordítva a fotót már egyértelműbb, hogy mely részeket módosították rajta. Ebből a szögből groteszk a bal oldali kép, míg fejre fordítva nem is tűnt annyira másnak. Amikor egy fejjel lefelé fordított arcot látunk, akkor agyunk nem tudja könnyen feldolgozni a látottakat, ezért a részletekre koncentrál. Arra, hogy a legtöbb részlet nagyjából stimmel, a szem szemnek néz ki, az orr orrnak, a száj, szájnak. Nem figyelünk arra, hogy ezek milyen kapcsolatban állnak az arc több részével. De ha a helyes irányból nézzük az arcot, akkor ezek a kapcsolatok egyből kirívóak lesznek.

Az emberek többségét megtéveszti az ún. sziluett-illúzió. Egyeseknek úgy tűnik, mintha az óramutató járásával megegyező, másoknak pedig mintha az ellenkező irányba forogna a sziluett. Hogy ez mivel magyarázható, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Forrás: Index

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra