Ezért vesszük szánkba az ujjunkat

Ha kalapálás közben ráütünk az ujjunkra, esetleg a papír széle felsérti, ösztönösen a szánkba dugjuk a sérült testrészt. Miért alakult ki ez a reflex?

Ha hirtelen fájdalom éri karunk, kezünk valamely részét, önkéntelenül is a szánkba vesszük, hogy csökkentsük a kellemetlen érzést. Mindenkinek ismerős lehet ez a mozdulat például akkor, ha kalapáccsal az ujjunkra ütünk, esetleg becsípjük, vagy megégetjük. De valóban enyhíti a fájdalmat, ha a sérült részt a szánkhoz érintjük? Az Index cikke adott választ a kérdésre.

Fájdalom az ujjakban: ezt jelezheti Ismerve, hogy milyen erősen meg tudunk markolni és szorítani tárgyakat az ujjaink segítségével, talán meglepő a tény, hogy ujjainkban nincsenek izmok. Akkor hogyan mozognak, és mit jelez, ha fájnak? Kattintson a válaszért!

Enyhítheti a fájdalmat az ujjszopás

Hogy megválaszolhassuk a kérdést, érdemes nagyjából tisztában lenni azzal, miképp jutnak el az agyba a fájdalomjelzések, mi a leginkább elfogadott elmélet a testünkben keletkező fájdalomérzet továbbításáról. 1965-ben a Massachusetts Institute of Technology két kutatója, Patrick Wall és Ronald Melzack megalkották a fájdalomszabályozás kapuelméletét. Eszerint a rostok, amelyek növelik az ingerbevitelt, megnyitnak egy kaput, míg amelyek csökkentik, lezárják ezt. Ez a kapuszabályozó mechanizmus működik a gerincvelő kezdeténél, és vagy megnyitja a kaput a fájdalom előtt, vagy bezárja, csökkenti.

Ha az ujjunkra ütünk, ösztönösen a szánkba dugnánk a sérült testrészt
Ha az ujjunkra ütünk, ösztönösen a szánkba dugnánk a sérült testrészt

Ugyanezt a kaput tudjuk szabályozni ezzel a mozdulattal is. Edward Perl neurofiziológus szerint az önkéntelen reakcióval a nagy idegrostokat stimulálja az ember, amivel kellemes ellenirritációt vált ki a sérült területen. Ezzel pedig arányaiban csökken a fájdalmas jelek volumene, csukódik a kapu, csökken a fájdalom szintje - legalábbis a kisebb, inkább csak kellemetlen fájdalmak esetén így működik a dolog.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra