Ha hirtelen fájdalom éri karunk, kezünk valamely részét, önkéntelenül is a szánkba vesszük, hogy csökkentsük a kellemetlen érzést. Mindenkinek ismerős lehet ez a mozdulat például akkor, ha kalapáccsal az ujjunkra ütünk, esetleg becsípjük, vagy megégetjük. De valóban enyhíti a fájdalmat, ha a sérült részt a szánkhoz érintjük? Az Index cikke adott választ a kérdésre.
Enyhítheti a fájdalmat az ujjszopás
Hogy megválaszolhassuk a kérdést, érdemes nagyjából tisztában lenni azzal, miképp jutnak el az agyba a fájdalomjelzések, mi a leginkább elfogadott elmélet a testünkben keletkező fájdalomérzet továbbításáról. 1965-ben a Massachusetts Institute of Technology két kutatója, Patrick Wall és Ronald Melzack megalkották a fájdalomszabályozás kapuelméletét. Eszerint a rostok, amelyek növelik az ingerbevitelt, megnyitnak egy kaput, míg amelyek csökkentik, lezárják ezt. Ez a kapuszabályozó mechanizmus működik a gerincvelő kezdeténél, és vagy megnyitja a kaput a fájdalom előtt, vagy bezárja, csökkenti.
Ugyanezt a kaput tudjuk szabályozni ezzel a mozdulattal is. Edward Perl neurofiziológus szerint az önkéntelen reakcióval a nagy idegrostokat stimulálja az ember, amivel kellemes ellenirritációt vált ki a sérült területen. Ezzel pedig arányaiban csökken a fájdalmas jelek volumene, csukódik a kapu, csökken a fájdalom szintje - legalábbis a kisebb, inkább csak kellemetlen fájdalmak esetén így működik a dolog.