Az Amerikai Aneszteziológus Társaság éves konferenciáján bemutatott kísérletben 118 olyan beteg vett részt, akik több mint két hónapja tartó fájdalomtól szenvedtek, és korábban már sikertelenül kipróbáltak egy fájdalomcsillapító gyógyszert.
Az alanyok egy része A típusú botulinum toxin (Botox) injekciókat kapott, a többiek pedig placebót. Az eredmények azt mutatták, hogy a Botoxot kapott betegek a fájdalomérték sokkal nagyobb csökkenését tapasztalták, mint a placebo csoport. A kutatást végző Los Angeles-i Kalifornia Egyetem munkatársai azt is kimutatták, hogy a Botox injekciókat kapott betegek a heti fejfájások számában is csökkenést tapasztaltak, ráadásul fejfájásaik enyhébbek lettek.Általános életminőségük is javult, mert a fájdalom kisebb valószínűséggel akadályozta hétköznapi tevékenységeiket, alvásukat és szórakozásukat.
A kutatók úgy vélik, eredményeik azt jelzik, hogy a Botox jó alternatíva lehet a krónikus nyak- és vállfájdalomban (miofaszciális fájdalom szindrómában) szenvedő betegek számára, akik esetében a hagyományos kezelések, például a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, szteroidok, izomlazítók, fizikoterápia és viselkedésterápia kudarcot vallottak.
Dr. Andrea Nicol elmondta, hogy a hagyományos terápiák a legjobb esetben is csak átmeneti és kiszámíthatatlan előnyökkel járhatnak. A miofaszciális fájdalom szindrómában szenvedő betegek számára ezek nem járnak teljes előnnyel, vagy egyáltalán nem használnak.
A Botoxot a ránctalanításon kívül más rendellenességek, többek között a vizelettartási zavar kezelésében is vizsgálják, és különféle fájdalmak, köztük a migrénes fejfájások kezelésében is alkalmazzák. "A Botox neurotoxin az izomba fecskendezve gátolja az izomösszehúzódást okozó idegi jelzéseket, ami az izmok ellazulását eredményezi. Az anyag tartós hatásának köszönhetően előnyösebb lehet, mint a miofaszciális fájdalom szindróma elleni hagyományos kezelések" - magyarázta Nicol.