A fatosztatinnak elnevezett vegyület a szervezetet a zsírépítés helyett az élelmiszerből származó energia felszabadítására állítja át. A kutatók reményei szerint a hatóanyagból olyan tablettát lehetne előállítani, amely egyszerre képes az elhízás, a diabétesz és a magas koleszterinszint kezelésére.
A Chemistry and Biology című szaklapban a Salih Wakil (Baylor College of Medicine, Texas) és Motonari Uesugi (Kyotoi Egyetem, Japán) vezette munkacsoport kifejtette, hogy a gyógyszer egy sor olyan génnel lép kölcsönhatásba, amelyek a túlzott élelembevitel hatására aktiválódnak. Ahogy Wakil egy telefoninterjúban fogalmazott, a problémát "az alapoknál sikerült megragadni".
Ezzel együtt a tudósok tisztában vannak a ténnyel, miszerint az egereken hatásos fogyasztószerek emberen sokszor semmilyen eredményre nem vezetnek. Amíg ugyanis egy leptin nevű hormon patkányokban és egerekben csodával határos fogyást képes előidézni, addig az emberre csekély hatása van, ha van egyáltalán. Mindazonáltal Wakil és munkacsoportja - miután szabadalmaztatta a gyógyszert és jelenleg olyan gyógyszergyárat keres, amely partner lenne a továbbfejlesztésben - abban reménykedik, hogy ezúttal nem ez a helyzet. A kutatás vezetője "nagyon optimista".
A fatosztatin kisméretű molekula, amely lehetővé teszi, hogy akár tabletta formájában is alkalmazható legyen. Hatásának célpontjai az SREBP (sterol regulatory element binding protein) nevű fehérjék, amelyek a koleszterin- és zsírsavszintézisért felelős gének aktiválásában vesznek részt. A már említett közlemény szerint "a fatosztatin (genetikailag) elhízott egerekben még nem kontrollált táplálékbevitel mellett is megállította a testsúlygyarapodást, a vércukorszint emelkedését és a máj zsírkészletének felhalmozódását."
A kutatók állításai alapján a fatosztatinnal kezelt egerek tömege négy hét elteltével 12%-kal csökkent, vércukorszintjük pedig 70%-kal esett vissza. A továbbiakban a vizsgálatokat patkányokon és nyulakon folytatják. Genetikai tesztek alapján a gyógyszer 63 különböző gén működésébe avatkozott bele, továbbá prosztatarákos sejtekre is hatással volt, ami magyarázatul szolgálhat a prosztatadaganat és az elhízás közötti összefüggésre.
Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com