Gyengén fejlődő agyterület okolható a skizofréniáért?

Állatkísérletek alapján az agy úgynevezett gyrus dentatus részének visszamaradt fejlődését okolják a kutatók a skizofrénia kialakulásáért, jelent meg a Molecular Brain című orvosi folyóiratban.

Az említett, fogazott szélű tekervény a hippokampusz nevű agyterületen helyezkedik el, és eddig a memóriával és a hangulat szabályozásával sikerült összefüggésbe hozni. Tsuyoshi Miyakawa professzor (Fujita Egészségtudományi Egyetem és Kyotoi Egyetem) vezetésével azonban japán kutatók megállapították, hogy a skizofréniás egerek gyrus dentatusa gyengébben fejlett, mint az egészséges állatoké. Először olyan egerek viselkedését vizsgálták, amelyek egy mesterségesen létrehozott génmutációnak köszönhetően skizofréniásnak születtek. Kimutatták, hogy az állatok viselkedésmintázata hasonlít a skizofréniás betegekéhez. Ezt követően megvizsgálták a gyrus dentatust, melyről kiderült, hogy sem szerkezetileg, sem élettanilag nem volt érett. Az érintett tekervény fejlődésének elmaradása lehet a skizofrénia alapvető oka.

A mutáns gént egy példányban hordozó (tehát heterozigóta) egereknél súlyos viselkedési rendellenességeket, köztük komoly memóriaproblémákat lehetett megfigyelni. Napi aktivitásuk ritmusa szélsőségesnek mutatkozott, ami hasonlított a skizofrén, mániás depressziós és más pszichiátriai betegségben szenvedő betegek tüneteihez. Az intenzív kutatások ellenére a skizofrénia hátterében álló központi idegrendszeri folyamatok még alig ismertek. Miyakawa professzor szerint ez részben annak köszönhető, hogy a betegséget - sok más pszichiátriai kórképhez hasonlóan - tünetek és szubjektív megfigyelések alapján diagnosztizálják, nem pedig objektív, molekuláris vizsgálatok és tesztek segítségével.

Forrás: Medipress

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra