Hogyan védi a fül a hallást?

Szükség esetén természetes füldugóként is szolgál a fülünk hallásunk védelme érdekében, írják a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem kutatói a PloS Biology januári számában.

Paul Fuchs, az Orvosbiológiai Intézet Érzékelésbiológia Központjának társigazgatója szerint kutatásuk akár olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez is vezethet a jövőben, melyek védik a fület a vadászatok, lövészetek, gyárak és a katonai szolgálat veszélyes zajaitól. Egyelőre azonban még a munka elején tartanak, a sejtszintű és a molekuláris folyamatok részletei ismeretlenek.

Szöveti szinten a fül képes az egyik frekvenciaköteget gátolni, míg egy másikat nem befolyásol, magyarázta Fuchs. Ha például az ember egy zajos gyárban tartózkodik, hasznos, ha a fülben lévő csiga magas frekvenciákra érzékeny területét időszakosan kikapcsoljuk. A kutatók kimutatták, hogy ez a mechanizmus megóvja a fület a túl erős hanghatások okozta maradandó károsodástól. A jelenség segíti a tisztább hallást zajos környezetben is, mivel lehetővé teszi a hangok megkülönböztetését, mondta el ifj. John J. Guinan, harvardi fülész és gégész professzor.

A mostani vizsgálathoz Fuchs és amerikai, valamint argentin kollégái genetikailag módosítottak egereket, hogy az állatok jobban el tudják nyomni azokat a bizonyos frekvenciákat. A módosított egerek jobban kiállták a már maradandó halláskárosodást okozó 100 decibel erősségű sípszót. 100 decibel nagyjából egy hangos rock-koncert vagy egy láncfűrész zajával egyenértékű. Ezek az állatok kevésbé voltak érzékenyek a traumát jelentő hanghatásra, ám azért még mindig veszítettek hallásukból. Guinan szerint a megfigyelés jelentősége például abban áll, hogy így megjósolható, ki az, akinek vigyáznia kell a túl erős hangokkal, és ki az, aki ellenállóbb.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra