Így szellőztetnek a repülőkön

Eszünkbe jutott már, hogyan is működhet az utasszállítók szellőztetési és levegőkeringetési rendszere? Most kiderül.

A mai utasszállító repülőgépeken elfér ugyan több száz ember, de teltháznál alig több mint egy négyzetméter jut egy emberre egy igencsak alacsony belmagasságú helyen - írja az Index . Egy hosszabb, akár 10-12 óráig tartó repülőút igencsak állott levegőt eredményezhet, ha nem szellőztetnek elég sűrűn.

Az emberek jelentős része szenved aviofóbiában, azaz fél a repüléstől. A repülésiszony az érintettek szervezetében többféle pánikreakciót válthat ki: heves szívverést, a légzés szaporábbá válását. Ám akár rosszullét is bekövetkezhet a gép indulása előtt. Mit tehetünk a repülésiszony ellen? Kattintson!

A titok nyitja a sugárhajtómű

De hogy működhet a szellőztetés egy repülőgépen, amikor odakinn mínuszok röpködnek, alig van oxigén, a jármű 900-as tempóval halad, a huzat pedig azonnal kivinne minket? Ezeket a gépeket általában sugárhajtómű mozgatja, ami ahhoz, hogy eleve működni tudjon, rengeteg levegőt szippant be - ennek egy részét használják fel a szellőztetéshez. Mivel a repülési magasságon nagyon kicsi a légnyomás, először össze kell sűríteni a levegőt: ez a folyamat, és előtte a levegő hajtóművön való átáramlása felforrósítja azt, így az egyébként is -50 fok körüli levegőt először még le kell hűteni. Ezt úgy tudják megtenni, ha végigfuttatják a szárnyak hűtőrendszerében, ami a szárnyak jégmentesen tartását is segíti.

Lehet szellőztetni a repülőkön?
Hogy szellőztetnek a repülőgépeken? Fotó: 123rf

Olyan tiszta, mint a műtők levegője

A levegő csak ezután, a benti levegővel nagyjából 50-50 százalék arányban keverve kerül a belső légkeringető rendszerbe - ahol egy tisztítóberendezés a szennyeződések és baktériumok 99 százalékát kiszűri belőle -, míg a maradék lehűtött levegőt kiengedik. A legfrissebb levegő a pilótafülkébe és az első osztály utasaihoz jut el, innen áramlik hátrafelé a többi utashoz. A tisztítórendszer egyébként 2-4 percenként a gép teljes levegőjét átkeringeti és megszűri, így a levegőt sokkal tisztábban tartja , mint amit lent megszoktunk: a repülők levegőjének tisztasága közelít a kórházi műtőknél megszabott sztenderdhez. A repülők levegőjének hátránya, hogy nagyon száraz, ami a szellőztetési rendszer mellékhatása, így különösen a hosszabb utakon szem-, orr-, bőrszárazságot tud okozni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra