Jelentős előrelépés történt az őssejtkutatásban

Kutatók szerdán bejelentették, hogy kevesebb mint egy hét leforgása alatt sikerült egerek bőrsejtjeiből agysejteket létrehozniuk. Az eredmény újabb fegyvertény lehet abban a harcban, melynek célja, hogy laboratóriumban tenyésztett szövetekkel pótolhassuk a károsodott vagy elhalt szerveket.

"Aktív és közvetlen módon idéztük elő, hogy az egyik sejttípusból egy teljesen más sejttípus jöjjön létre" - nyilatkozta Marius Wernig, a kaliforniai Stanford Orvostudományi Egyetem patológus professzora. "Ezek teljes mértékben működőképes idegsejtek. Az összes alapvető tevékenységre képesek, melyeket az agyi neuronok végeznek."

Irving Weissman, az egyetem Őssejt-biológiai és Regeneratív Gyógyászati Intézetének igazgatója szerint óriási előrelépésnek tekinthető.

Az utóbbi időben hatalmas forrásokat fektetnek az őssejtkutatásba abban a reményben, hogy a kifejletlen prekurzor sejtekből specifikus szív-, agy- és egyéb sejteket lehet létrehozni. Egy szép napon talán el lehet érni, hogy ezekkel helyettesítsük a balesetek vagy betegségek, például Parkinson- vagy Alzheimer-kór következtében károsodott szöveteket.

Egészen a közelmúltig úgy vélték, hogy csupán az úgynevezett pluripotens őssejtekből, különösen az embrionális őssejtekből fejlődhet ki a szervezet összes sejttípusa. Az embrionális őssejtek kérdése azonban ellentmondásokat szült, többek között a Római Katolikus Egyház is tiltakozik ellene, mert úgy vélik, az embrió már élő embernek számít.

2007-ben az erkölcsi aggályok elhárítása érdekében a kutatók indukált pluripotens sejteket (iPS) hoztak létre. Ezek olyan felnőtt bőrsejtek, amelyeket visszaprogramoznak pluripotens állapotukba, aztán arra ösztönzik, hogy új sejttípussá fejlődjön.

Az új felfedezés ezt a köztes szakaszt ugorja át: az egerek farkának bőréből kinyert felnőtt sejteket egyetlen lépésben, laboratóriumi edényben alakítják át idegsejtekké. A Thomas Vierbuchen által vezetett kutatás során három gént használnak fel a visszaprogramozáshoz, melyeket egy lentivírus "hátán" juttatnak a sejtekbe. Az átalakulás egy héten belül lezajlott, és ez után a sejteket élő egerekbe injektálták. A 32 napos megfigyelési időszakban a volt bőrsejtek úgy néztek ki, mint az agysejtek, és neurális fehérjéket fejeztek ki. A kutatók szerint a másik figyelemreméltó eredmény a bőrsejtek idegsejtekké való átalakításának magas sikerességi aránya. 20 százalékon 10-szer hatékonyabban működött, mint a hagyományos iPS technikák - számolt be a brit Nature szaklap online kiadásában közzétett tanulmány.

A következő lépésben a sikert emberi sejteken is meg kell ismételni. Az egyik legjelentősebb előny az alapkutatásokkal állna összefüggésben - segítségével azt lehetne kideríteni, hogyan választják és tartják fenn a sejtek specializált működésüket.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A felhős részeken is szakadozik a felhőzet, délután - helyenként jobban szétterülő - gomolyfelhők zavarhatják a napsütést, csapadék nem várható. Elsősorban a Tiszántúlon élénk marad az északi szél, sőt néhol időnként erős széllökés sem kizárt, ugyanakkor az ország többi részén többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. Emellett az Észak-Dunántúlon már délire fordul az áramlás. A csúcshőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteo: mától új időjárási jelenségre lehet számítani

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra