Az amerikai Vanderbilt Egyetem Egészségügyi Központjának kutatói kimutatták, hogy a sima víz nemcsak a szomjat oltja, de más, meglepő élettani hatásokkal is bír: megnöveli a szimpatikus idegrendszer aktivitását, amely a "harcolj-vagy-menekülj"-reakcióért felelős. Ennek hatására éberebbé válunk, megemelkedik a vérnyomás és az energiafelhasználás is.
Dr. David Robertson és munkatársai körülbelül tíz évvel ezelőtt figyelték meg a víz vérnyomásemelő hatását olyan betegeken, akiknél nem működött a baroreflex, amely a normál tartományban tartja a vérnyomást. Bár egészséges, fiatal emberekben a víz nem emeli számottevően a vérnyomást, megnöveli a szimpatikus idegrendszer aktivitását és összehúzza az ereket (ennek hatására nem torlódik a vér a végtagokban).
Az Amerikai Vöröskereszt egyik felmérése szerint vízivással akár 20 százalékkal csökkenthető az ájulás előfordulása, ez különösen véradáskor hasznos. "Ha valaki elájul véradás után, valószínűleg soha többé nem fog vállalkozni rá" - mondta el Robertson az egyetem sajtóközleményében. "Ha csökkentjük az ájulás előfordulását, csökkennek a kellemetlenségek, de nem csökken a véradók száma."
Julia McHugh, az egyetem hallgatója annak járt utána egérkísérletek segítségével, hol és hogyan hat a víz. Az eredményeket a Hypertension folyóirat júniusi számában tették közzé. Kiderült, hogy az állatok gyomrába vagy patkóbelébe juttatott víz megemelte a vérnyomást, vagyis nem a szájüreg vagy a nyelőcső felelős ezért a mechanizmusért. A hasonló módon befecskendezett sóoldat nem befolyásolta a vérnyomást, ezzel kizárták a feszülést, mint indokot is.
Végül meghatározták, hogy a víz felhigítja a béltől elvezető erekben keringő vért és ez felelős a vérnyomásemelkedésért, ennek pontos élettani szerepe azonban nem ismert. A szimpatikus idegrendszer aktivitásának növelése révén azonban a vízivás a fogyást is elősegíti. A jövőbeni kutatások alapja lehet a jelátvitelben fontos szerepet játszó Trpv4 fehérje, amely az alacsony vérnyomás kezelésére használatos gyógyszerek fejlesztésének célpontja lehet.
Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com