Nyáron jobban működik az agyunk

A hónapok, illetve évszakok változása számos módon befolyásolja az életünket. A legújabb kutatási eredmények szerint az agyunk jobban működik az év bizonyos időszakaiban, és ez arra is magyarázat lehet, hogy miért érint egyeseket komolyabban a téli depresszió.

„Nagyon jól tudjuk, hogy az évszakok változása milyen erőteljes hatással van az életünkre. Az állatok szaporodási ritmusán vagy az esetleges hibernáción jól megfigyelhetőek ezek a hatások, és az embereknél is érzékelhető, hogy változik a hangulatunk az évszakokkal együtt” – mondta a kutatás egyik szerzője, Gilles Vandewalle, a belgiumi University of Liege szakembere.

Vandewalle és kollégái 14-14 fiatal férfit és nőt vontak be a kutatásba, 2010 májusa és 2011 októbere között többször is vizsgálták az agyműködésüket. A résztvevők alkalmanként átlagosan 4 és fél napot töltöttek egy zárt laboratóriumban, ahol nem érzékelhették a külvilágot (így a napfény változásait sem).

Milyen különbségek vannak a férfi és a női agyak között? A biológiai vagy a társadalmi jelenségek alakítják ki ezeket? Kattintson! A kutatók képalkotó készülékkel vizsgálták az önkéntesek agyműködését , miközben különböző módokon tesztelték a kognitív képességeiket (például a figyelmüket vagy a rövidtávú memóriájukat). Úgy találták, hogy a figyelmük júniusban volt a legjobb, decemberben a legrosszabb; a memóriájuk pedig ősszel volt a csúcson, míg tavasszal teljesítettek a legrosszabban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az évszakok változása a hangulatunkra is hatással van

A szakemberek szerint a változások nem igazán észrevehetőek a mindennapokban, de az agyról készült felvételeken jól látszódik az eltérő aktivitás. Azt azonban még nem sikerült pontosan megállapítani, hogy miként változtatja meg az agyműködésünket az évszakok változása. Vandewalle szerint több tényező is szerepet játszhat ebben, például a hőmérséklet, a páratartalom , a napok hossza, illetve az emberek közötti interakciók is.

„Az emberi fejlődés során a viselkedésünknek igazodnia kellett az évszakok változásához, például azért, mert télen kevesebb élelem állt a rendelkezésünkre” – mondta Vandewalle. „Az alacsonyabb agyi aktivitás ezzel lehet összefüggésben, hasonlóan ahhoz, mint amikor bizonyos állatok hibernálják magukat és téli álmot alszanak. Azonban a modern társadalomban, amikor folyamatosan fényes környezetben élünk, és élelmiszerhez is rendkívül könnyen hozzájuthatunk, már nincs szükség a hibernációra. De az agyunkban még mindig észrevehetőek és vizsgálhatóak a változások.”

Bár a kutatásba viszonylag kevés embert vontak be, mindenképpen érdekesek az eredmények, hiszen a segítségével jobban megérthetjük például a téli (szezonális) depressziót, és hatékonyabb terápiákat dolgozhatunk ki a kezelésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra