Prof. Samuele Marcora, a University of Kent kutatója szerint a koffein bárkinek segíthet, aki képtelen betartani az edzéssel kapcsolatos terveit és fogadalmait.
Marcora professzor kutatásaiból az derül ki, hogy az emberek általában az első hat hónapban feladják küzdelmeiket, miután elhatározták, hogy többet fognak edzeni. A trükk a kutató szerint abban rejlik, hogy a koffein (vagy más pszichoaktív szerek, mint például a metilfenidát vagy modafinil) hatására kevesebbnek fogjuk érezni a sportba befektett energiát, ami gyakorlatilag energiakonzerváló életmódunknak és az evolúciónak is ellentmond.
A professzor rámutatott arra, hogy ez tehet arról, hogy a legtöbb ember ülő, nem pedig mozgást igénylő hobbikat választ szabadidejében. A tévénézéshez például nulla energiabefektetés szükséges, ehhez képest pedig még az olyan kevéssé intenzív testmozgások, mint a séta is jelentős erőfeszítés.
Itt jön a képbe a koffein (és a többi pszichoaktív drog), aminek hatására kevesebbnek érezzük azt az energiát, amit befektettünk, emiatt pedig könnyebben választjuk az egészségesebb opciót. Hozzátette: az emberek nem tiltakoznak a pszichoaktív szerek használata ellen, ha arról van szó, hogy le kell mondanunk a dohányzásról vagy kezelnünk kell az elhízást, a sportkörökben elterjedt doppinghiedelmek miatt azonban előfordulhat, hogy törvényerőre emelhetik a stimulánsok és a pszichoaktív szerek tilalmát. Pedig a sporthiány kétszer annyi életet követel, mint az elhízás (bár a kettő összefügg).
Forrás: Science Daily