A hazai lakosok több mint 85 százaléka nyújtana segítséget baleset esetén, még sem teszi. De miért nem? A SE ETK egy munkatársa erre próbált fényt deríteni, felmérést részben az Országos Elsősegély-ismereti Verseny keretében zajló kérdőívek is segítették.
A vizsgálatból kiderült, hogy a megkérdezettek több mint 85 százaléka mindenkinek, alig kevesebb, mint 6 százaléka csak ismerősének segítene egy vészhelyzetben. Sajnos még sem ez a helyzet, hisz az Országos Mentőszolgálat adatai szerint az esetek alig 2,5 százalékában találkoznak helyszíni, laikus által megkezdett ellátással.
A többség a tudás hiányával magyarázza tétlenségét, a válaszadók közel 70 százaléka érzi úgy, hogy nem ért a segélynyújtáshoz. Ez persze nem is csoda, hisz a hazai elsősegély-oktatás nincs túl jó helyzetben. A közoktatásban nincs kötelező elsősegély-oktatás, ezzel csak a gépjárművezetői vizsga megszerzésekor, illetve az évenkénti munkahelyi tűz- és balesetvédelmi oktatáson találkozik az ember. Ezek hatékonyságát pedig mindenki saját bőrén érezheti.
A laikusok körülbelül 20 százaléka az undort és az irtózást jelölte meg a segélynyújtás elmulasztásának magyarázataként.
Még ennél is megdöbbentőbbek azok a mérési eredmények, melyek szerint egy balesetet észlelve a laikusok 51,4 százaléka nem tudná, mit csinálna és csupán 37,4 százaléka hívna mentőt. A kérdőívet kitöltők (766 fő) 10 százaléka elkezdené az ellátást, míg a helyes beavatkozást, azaz a helyszín előzetes felmérését, a tájékozódást alig 1 százalék választotta!
Ezen az igen elszomorító helyzeten próbál évek óta változtatni az Országos Mentőszolgálat és a HáziPatika.com Országos Elsősegély-ismereti Versenyével, amelynek versenyfelhívása a napokban jelent meg.
Marsi Zoltán