„Tudjuk, hogy valójában rengeteg fogyasztási cikk betiltására törekszünk” - mondta Jessika Roswall környezetvédelmi biztos a Reutersnek adott interjúban. „Ez persze fontos nekünk, embereknek, de a környezet és szerintem az ipar számára is, hogy tudják, hogyan lehet fokozatosan kivonni a PFAS-okat.”
Már legalább két évvel ezelőtt kezdődött
Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország csaknem két évvel ezelőtt támogatta a PFAS széles körű tilalmát, Roswall szerint azonban az EU javaslata valószínűleg legkorábban jövőre állhat össze, mivel "alapvető" mentességeket is meghatároznak.
Az asztma inhalátorok és a zöld technológiákban, például az elektromos járművekben használt félvezetők a lehetséges "alapvető" mentességek közé tartozhatnak, bár ezek is korlátozásokkal szembesülnek.
Az északi országok adatai szerint az ipari alkalmazások, főképp a műanyag- és elektronikai gyártás teszik ki a PFAS-felhasználás legnagyobb részét.
Hogyan korlátozzák jelenleg a PFAS anyagokat?
2009 óta a perfluoroktán-szulfonsavat és származékait (PFAS) a nemzetközi stockholmi egyezmény tartalmazza a használatuk megszüntetése érdekében. Jelenleg a hosszú szénláncú perfluorozott karbonsavak (C9-21 PFCA-k) a Stockholmi Egyezménybe való felvételét és ennek következtében a globális megszüntetését fontolgatják.
Ezenkívül az ECHA, még 2022 januárjában korlátozási javaslatot vezetett be a tűzoltóhabokban használt PFAS-okra.
Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) munkája a tilalom hatályának felmérése érdekében, többek között a gépjárműipart, a tiszta energiát és a műanyagágazatot képviselő szakmai szövetségektől, amelyek olyan mentességeket kérnek, mint például a fluorpolimerek, a vízálló ruháktól a fotovoltaikus napelemekig mindenben használt PFAS-k.
Perek tömkelege a láthatáron
A PFAS-nak való kitettséget egészségügyi problémákkal - többek között májkárosodással, alacsonyabb születési súllyal és hererákkal - összekötő kutatások növelik a vállalatok perekkel fenyegető kockázatait is.
Az amerikai perek több mint 11 milliárd dollár értékű megegyezést hoztak, amelyekben olyan vállalatok érintettek, mint a 3M a víz szennyezése miatt.
„Az európai vállalatoknak is a szennyezéssel kapcsolatos peres eljárások ’hullámával’ kell szembenézniük, illetve a környezeti és egészségügyi károk csökkentésével” - mondta Hélène Duguy, a ClientEarth környezetvédelmi jogi cég ügyvédje. „A ClientEarth szorosan figyelemmel kíséri a vállalatok PFAS-okkal kapcsolatos magatartását, és nem fog visszariadni a fellépéstől” - mondta Duguy a Reutersnek.