„Ha bármi baj történik egy gyermekkel, ott a szülők sokszor ember feletti teljesítményt tudnak nyújtani, olyanokat csinálnak meg, amikre korábban sosem érezték magukat készen” – írta Facebook-posztjában az Országos Mentőszolgálat. Bejegyzésükben összefoglalták, hogy mit kell tennünk, ha 1 évesnél fiatalabb gyermekünk kontaktusképtelen, és bejelzett nála a légzésfigyelő.
Ez a 10 lépés életmentő lehet a mentők szerint
A mentők tájékoztatója szerint az fentebb említett, igencsak ijesztően hangzó helyzetben az alábbi lépéseket kell végrehajtania a szülőknek, hogy segíteni tudjanak babájukon:
- Szólítsd meg a babát, illetve alkalmazz nála enyhe fájdalomingert, például paskold meg a talpát!Ha nem reagált a gyermek, azonnal tárcsázd a 112-t, és hangosítsd ki a telefont!
- Helyezd kemény alapra a babát!
- A fejét hozd neutrális pozícióba, vagyis az arcának és a mellkasának vonala párhuzamos legyen! Ne hajtsd nagyon hátra a fejét!
- Vizsgáld meg az úgynevezett hármas érzékeléssel, hogy 10 másodperc alatt hányszor vesz levegőt! Figyelj arra, hogy érzed-e, látod-e és hallod-e, hogy lélegzik a kicsi!
- Ha a 10 másodperc alatt 2-nél kevesebb légvételt számolsz, el kell kezdenek az újraélesztést!
- Végezz 5 befúvást a csecsemő orrába és szájába egyszerre! Annyi levegőt fújj be, amennyitől megemelkedik a baba mellkasa!
- Figyeld meg 1-2 másodpercig, mutat-e életjelenséget a gyermek! Ha nem, azonnal el kell kezdened a mellkaskompressziót!
- Fogd körbe két tenyereddel a kicsi mellkasát! Helyezd mindkét kezed hüvelykujját a baba szegycsontjának közepére legyen, a többi ujjad pedig a lapockáin legyenek, a gerincoszlopra mutassanak!
- Végezz el 30 mellkaskompressziót, azt követően pedig fújj be levegőt kétszer!
- Ezt váltogasd, amíg a mentők meg nem érkeznek a helyszínre.
Az anyag elkészítésében köszönjük az Orvosszakmai Osztály és dr. Kiss Mariann mentőorvos bajtársnő közreműködését!” – írták.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images