Befagyott tavak: mikor biztonságos a jégre lépni?

Mikor biztonságos a befagyott tavak, folyók jegére lépni? Hol szabad korcsolyázni, ha elég vastag a jég? Mit tegyünk, ha reped a jég? Mutatjuk a válaszokat.

„Ahogy beköszöntenek a mínuszok, sokakat csábít csúszkálásra és korcsolyázásra egyik-másik befagyott folyónk vagy tavunk” – kezdte friss Facebook-bejegyzését az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A posztban összeszedték, hol és mikor biztonságos a jégre lépni, illetve mit tegyünk, ha bajba kerülünk, vagy azt látjuk, hogy más alatt beszakadt a jég.

Mikor biztonságos a jégre lépni?

Ahhoz, hogy a jég biztonságosan elbírjon egy embert, 10-12 centiméternél vastagabb jégréteg szükséges. Ez akkor tud kialakulni, ha a hőmérséklet több napon át mínusz 10 Celsius-fok alatt marad. Enyhébb időjárás esetén inkább a mesterséges koripályákat használjuk!

Hol korcsolyázhatunk, ha elég vastag a jég?

Még ha a tartós hideg miatt a megfelelő mélységben be is fagynak a természetes vizek, akkor sem merészkedhetünk fel akárhol a jégre. „Csak a vízfelületet kezelő önkormányzat vagy horgásztársaság által kijelölt területen szabad a jégre menni!” – írták.

Fontos! Nem javasolt egyedül a természetes vizek jegére menni. Ha többen vagyunk, tudunk egymásra figyelni, és ha esetleg valakivel baj történik, a többiek gyorsan tudnak hozzá segítséget hívni.

Mit tegyünk, ha reped a jég?

Ha ropogást, recsegést hallunk, azonnal hasaljunk a jégre, és próbáljunk meg hason csúszva kijutni a partra. Ha a jég beszakad, nyugodt mozdulatokkal hasaljunk fel a vízre, és igyekezzünk ráúszni a part felőli jégre. Ha van nálunk lakáskulcs vagy golyóstoll, azokat használhatjuk „karomként”. Ha pedig a jég alá kerülünk, akkor felfelé nézve, a fények alapján tájékozódva mielőbb próbáljuk megkeresni a léket a jégen.

Hogyan segítsünk annak, aki alatt beszakadt a jég?

„Ne kezdjünk meggondolatlanul, hanyatt-homlok segíteni, hiszen amellett, hogy a saját életünket kockáztatjuk, további beszakadásokat is előidézhetünk” – mutatott rá a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Ha valaki a jeges vízbe esik, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot, a tűzoltók kiérkezéséig azonban megpróbálhatjuk egy létra, kötél, erős ág vagy nagyobb deszka segítségével kihúzni a bajba jutott embert.

Ha sikerül kimentenünk a jeges vízből az érintettet, azonnal vigyük fűtött helyre, vegyük le róla a vizes ruhákat, és öltöztessük meleg ruhába. Fontos, hogy a kihűlt testet fokozatosan melegítsük!

Ha a sérült eszméleténél van, itathatunk vele egy-két korty meleg italt – de kizárólag alkoholmenteset! Ha viszont eszméletlen, akkor tegyük szabaddá a légutait, jól takarjuk be a testét, valamint kövessük a mentésirányító utasításait.

Ne feledjétek, a következő napokban felmelegedés várható – csak óvatosan a jégen!” – zárták posztjukat a katasztrófavédők.

Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +0 °C
Minimum: -1 °C

Túlnyomóan borult, párás, foltokban ködös marad az idő. Ónos szitálás, hószállingózás, szitálás bárhol előfordulhat. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt -2 és +2 fok között alakul. Késő este -3 és +2 fok közötti értékeket mérhetünk. Ma kettős fronthatás várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra