Egyre jobban elszegényednek az idősek

A 2011-ben bevezetett, inflációkövető nyugdíjrendszer elsősorban az átlagosnál magasabb nyugdíjra jogosultaknak kedvezett, míg az alacsonyabb összeget kapó idősek egyre jobban elszegényedtek.

Habár formálisan inflációkövető a nyugdíjrendszer, egy friss számítás szerint az idősek jelentős többsége fokozatosan elszegényedett az elmúlt években. A 2011-ben bevezetett rendszerrel elsősorban azok jártak jól, akik az átlagnál magasabb járandóságot kaptak - írja a Népszava .

Ilyen időskor vár sokakra itthon A legtöbben kemény, de alacsonyabb hozzáadott értékű munka után, rosszabb egészségi állapottal tudják majd csak elérni a nyugdíjkorhatárt. Hosszabb távon azonban jelentős változás jöhet a szakemberek szerint. Kattintson a részletekért!

Drágultak a gyógyszerek és az élelmiszerek

Tíz évvel ezelőtt született meg a jelenleg is érvényben lévő törvény az inflációkövető nyugdíjemelésről. A döntéshozók a nyugdíjasok életszínvonalának megőrzésével indokolták a nyugdíjrendszer teljes átalakítását, ám az elmúlt évtized bebizonyította, hogy a nyugdíjemelés ezen módja a legjobb esetben is csak befagyasztotta a 2010-es szintet, az átlag alatti járandóságot kapó szépkorúak nyugdíjainak értékét pedig nem őrzi meg. "Az átlag alatti ellátásban részesülő idősek nagyjából kétharmada vesztese az elmúlt tíz évnek" - mondta ez a lapnak Stikel János, a Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy Megyei Szövetsége elnöke, bemutatva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait felhasználó szakmai anyagot.

Az alapvető élelmiszerek is sokat drágultak az elmúlt években. Fotó: Getty Images
Az alapvető élelmiszerek is sokat drágultak az elmúlt években. Fotó: Getty Images

Az anyagból kiderült, hogy 2019-ig 20 százalékos infláció mellett 30,1 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak , ugyanakkor az infláció másfélszeresét jelentő növekedés igazi nyertesei az átlag feletti ellátásban részesülők, vagyis minél kevesebbet kap valaki az átlagnyugdíjnál, annál nagyobb a vesztesége. A leginkább rászoruló réteg járandóságának reálértéke ugyanakkor folyamatosan csökken, vásárlóereje pedig romlott. Az inflációba ugyanis rengeteg olyan dolgot beleszámolnak, ami nem érinti az időseket, az élelmiszerek és a gyógyszerek ára viszont bőven inflációt meghaladóan emelkedett.

Az átlagos nyugdíj most 148 450 forint és tavaly majdnem 1,4 millióan kaptak ennél, pontosabban 149 ezer forintnál kisebb ellátást a KSH és a Magyar Államkincstár adatai alapján. Érdemesebb tehát a mediánösszeget figyelembe venni a nyugdíjasok helyzetének leírására, ami tavaly 127 ezer forint volt, idén pedig 132 780 forint. Stikel János szerint Somogyban a nyugdíjasok ötödének még ma sem éri el a nyugdíja a 90 ezer forintot, sőt: a megye szépkorúinak cirka 60 százaléka 90-100 ezer közötti ellátásban részesül.

Minél magasabb nyugdíjjal indult valaki, annál gyorsabban nőtt a havi jövedelme: a 2011-es 96 488 forintos átlagnyugdíj 2020-ra 127 666 forintra nőtt, a változás tehát 31 178 forint. A 60 ezres járandóságról indulva a nyugdíj viszont mindössze 17 100 forinttal nőtt, vagyis 46 százalékkal kevesebbel, mint az átlagnyugdíj.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra