Évente mintegy 2 millió ember esik áldozatul, többek között ezeknek a fertőzéseknek is. A COVID hirtelen jelent meg az életünkben, gyorsan terjedt, és emberek millióit ölte meg szerte a világon. – írja cikkében az ET Health World. A világjárvány időszaka óta mindannyian tudjuk, hogy egy ilyen volumenű esemény milyen hatással lehet a mindennapjainkra és a további életünkre. Ezért a szakemberek a kiemelt kórokozók figyelőlistáit árgus szemekkel követik - különösen azokat, amelyek rezisztenssé váltak a kezelésükre általában használt gyógyszerekkel, például antibiotikumokkal és vírusellenes szerekkel szemben.
A kutatóknak folyamatosan vizsgálniuk kell a horizontot a következő potenciális probléma lehetőségével kapcsolatban. Bár ez bármilyen kórokozóval előfordulhat, bizonyos csoportok nagyobb valószínűszínűséggel okozhatnak meglepő és gyorsan fellángoló fertőzéseket.
Az egyik influenzavírus, amely jelenleg nagy aggodalomra ad okot, és 2025-ben komoly probléma lehet; az influenza A H5N1 altípusa, amelyet néha "madárinfluenzának" is neveznek.
Ez a vírus széles körben elterjedt mind a vadon élő, mind a házi baromfiban. A közelmúltban több amerikai államban megfertőzte a tejelő szarvasmarhákat, és Mongóliában lovakban is megtalálható.
Amikor az influenzás esetek száma növekedni kezd az állatoknál, például a madarakban, a kutatók mindig aggódnak, hogy az emberre is átterjedhet. A madárinfluenza 2024-ben már 61 esetben fertőzött meg embereket az Egyesült Államokban, főként azért, mert a mezőgazdasági dolgozók fertőzött szarvasmarhákkal és nyers tejet fogyasztó emberekkel érintkeznek.
Szerencsére úgy tűnik, hogy a H5N1 madárinfluenza bizonyíthatóan nem terjed emberről emberre, ami nagymértékben csökkenti annak valószínűségét, hogy pandémiát okozhat.
Minden mindennel összefügg
Ez a küzdelem az "egy egészség" ernyője alá tartozik: az emberi, állati és környezeti egészséget egymással összefüggő entitásoknak tekinti, amelyek mindegyike egyenlő jelentőséggel és hatással van egymásra.
A környezetünkben és a körülöttünk élő állatokban előforduló betegségek megértésével és megelőzésével jobban felkészülhetünk és leküzdhetjük az emberbe jutó betegségeket. Hasonlóképpen, az emberek fertőző betegségeinek felmérésével és felszámolásával megvédhetjük állatainkat és a környezet egészségét is. Itt gondoljunk csak a több millió állatra, akit a madárinfluenza miatt kellett leölni.
Nem szabad azonban megfeledkeznünk az emberekben továbbra is tapasztalható "lassú járványokról", mint például a malária, a HIV, a tuberkulózis és más kórokozók fertőzéseiről. Ezek kezelése rendkívül fontos, amellett, hogy figyeljük a legfrissebb kutatásokat az esetlegesen bekövetkező új betegségek kapcsán.