„A kutatásaink kimutatták, hogy az öngyilkosság milyen mély hatással lehet a barátokra és a családtagokra” – szögezte le a tanulmány szerzője, Alexandra Pitman, a University College London pszichiátriai osztályának közleményében.
Azok, akiknek rokona vagy barátja öngyilkos lett, 65 százalékkal nagyobb valószínűséggel kísérelnek meg maguk is öngyilkosságot, mint ha a közeli ismerősük vagy hozzátartozójuk természetes halállal halt volna meg. Az öngyilkossági kísérlet abszolút kockázata 1:10-hez, ha egy rokon vagy barát véget vet az életének.
Azok, akiknek a rokona vagy barátja öngyilkos lett, 80 százalékkal nagyobb valószínűséggel hagyják ott az iskolát vagy a munkahelyüket. Összességében az öngyilkost gyászolók 8 százaléka maradt ki az iskolából, vagy szünteti meg a munkaviszonyát a kutatás adatai szerint, amelyeket a BMJ folyóiratban tettek közzé.
Az öngyilkosságról való beszéd gyakran tabu, de éppen e téma elkerülése miatt érzik úgy az érintett gyászolók, hogy nagyon elszigeteltek és megbélyegzettek, sőt néha még a haláleset miatt is őket hibáztatják. E megbélyegzettségi érzés csökkentése pedig sokat segítene ezeknek az embereknek a tragédia feldolgozásában, és a normális élethez való visszatérésben a kutatók szerint.
Az a legfontosabb, hogy a közösség azt sugározza feléjük: ha öngyilkost gyászolsz, tudnod kell, nem vagy egyedül, és van hová fordulni támogatásért – vélekedett Alexandra Pitman.
Forrás: Medline Plus