Földrengés: hogyan lehet túlélni a romok alatt?

A múlt héten óriási, rengeteg halálos áldozattal járó földrengés rázta meg Olaszországot, és azóta is folyamatosak a rengések. Szerencsére hazánk természeti katasztrófáktól nem sújtott területen fekszik, ettől függetlenül előfordulhat, hogy olyan területen tartózkodunk, ahol éppen reng a föld.

A Geology.com tanácsa szerint ilyenkor az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy nem rohanunk ki a szabadba, inkább az épületen belül tartózkodunk, lehetőleg egy erős asztal alá bújva. Kerüljük az ablakokat vagy a nagyobb bútorok közelségét, amik esetleg ránk dőlhetnek.

Természetesen ezek a tanácsok olyan helyen alkalmazhatóak, ahol megfelelően stabil épületeket emeltek. A 2010-es haiti földrengés után a szakértők inkább azt javasolják, hogy ne valami alá, hanem egy erősebb bútor, mondjuk az ágy mellé feküdjünk, ugyanis ha a falak omlani kezdenek ezek a bútorok felfogják annak zuhanását és olyan terület jön létre körülöttünk, ahol nem nyom agyon a törmelék.

Hogyan tudunk túlélni a romok alatt?

Ha mégis a szabadban ér a földrengés , akkor olyan nyílt területre kell jutnunk, ahol nincsenek épületek vagy elektromos vezetékek, sőt semmi, ami esetleg ránk zuhanhatna. Autóval az út szélére kell húzódni és a járműben megvárni, amíg a földrengés véget nem ér. Kerüljük a hidakat és felüljárókat, és ha folyó közelében vagyunk, próbáljunk minél távolabb megállni tőle. Szintén figyeljünk a magasfeszültségű vezetékekre, esetleg a nagyobb közlekedési táblákra.

Elsősegélydoboz: és használni tudja-e?

Ha mégis ránk omlik a ház, akkor sem kell azonnal pánikba esni. Ha van megfelelő mennyiségű oxigén , akkor a legnagyobb veszélyt le is tudtuk. Vigyázni kell azonban akkor, ha valami ránk zuhan és a mentésnél azt leemelik rólunk, ugyanis fennáll a veszélye az „összezúzódás szindrómának”. Ez akkor következik be, ha az emberre zuhant tárgyat felemelik, és az összenyomott testrészből méreganyagok szabadulnak fel.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra