A húgysav a
nukleinsavakat felépítő purinvegyületek egyik lebontási terméke, vagyis az emésztési folyamat során létrejövő végtermék. Ezt ideális esetben a
vesék kiválasztják, majd a vizelettel kiürül, egy része pedig izzadtsággal
távozik a szervezetből. Ilyenkor a húgysav szintje egyensúlyban van a
szervezetben.
férfiaknál
220-420 µmol/l
nőknél 140-340
µmol/l között ideális.
Ha túl magas a húgysavszint
Ha tartósan magas az értéke, a húgysav kikristályosodhat, a húgysavas sók pedig lerakódnak a különböző szövetekben, elsősorban az ízületekben. Ez igen fájdalmas ízületi gyulladást, köszvényt eredményezhet. Ha pedig a húgysav a vesékben rakódik le, vesekő képződhet belőle, illetve ritkább esetben szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához is vezethet.
Ez állhat a magas húgysavszint hátterében
- genetikai ok
- bizonyos betegségek (veseelégtelenség, diabétesz, pajzsmirigyproblémák, leukémia) vagy a kezelésükre használt gyógyszerek
- életmódi tényezők (kevés testmozgás, túlsúly és magas húgysavtartalmú ételek – vörös húsok, kolbászfélék – túlzott fogyasztása)
- rendszeres alkoholfogyasztás
- magas fehérjetartalmú diéta
- vészes vérszegénység
- ólommérgezés
Ritkábban, de a húgysavszint lehet alacsony is
Ha a húgysav szintje az ideális érték alá süllyed, az legtöbb esetben nem okoz gondot. Kiválthatja például extrém diéta, a húgysavürítést fokozó gyógyszerek, de az is, ha valaki túlzásba viszi a C-vitamint. Gyógyszeres kezelésre ilyen esetben nem feltétlenül van szükség, helyes táplálkozással a húgysavszint egyensúlya helyrebillenthető.