Pénteken már frontmentes időben lesz részünk, azonban a hűvösen induló és napközben gyorsan melegedő idő többféle humánmeteorológiai tünetet is kiválthat. A viszonylag nagy napi hőingás megviseli a szervezetet, a keringési bajokkal küzdők vérnyomás-ingadozást tapasztalhatnak. A legintenzívebb tünetek, akár rosszullétek is, a délelőtti órákban valószínűek. Aki tisztában van a betegségével, igyekezzen kímélni magát, pihenjen minél többet és kerülje a fizikai megterheléssel járó tevékenységeket.
A melegedésre fokozottan érzékenyeket napközben emésztési és puffadásos problémák is elérhetik, a legintenzívebb tüneteket a keleti megyékben élők tapasztalhatják. A panaszok mérséklésére ajánlott cinkben gazdag ételeket, például tejet, tojást vagy halféléket fogyasztani, a nehéz, zsíros fogások viszont kerülendőek.
A nap második felében a migrénhajlam is fokozódik, kezdetben főleg a Dunántúlon, később már keleten is egyre többen panaszkodhatnak a tünetekre. Az érintettek növeljék a napi folyadékbevitelt, de a kora délután elfogyasztott néhány csésze zöld tea is sokat segíthet a panaszok enyhítésében.
A sok negatív hatás mellett azonban az időjárás pozitív oldalát is megtapasztalhatjuk. A napos idő jelentősen javítja a hangulatot és a közérzetet, s e hatást a szabadtéri programok tovább fokozhatják. Érdemes kihasználni az enyhe, tavaszias időt egy kis sétára vagy kirándulásra, hiszen a testmozgás mellett némi D-vitamint is gyűjthetünk.
Növekszik a pollenterhelés, de a tüneteket okozó szintet csak a Dunántúlon és az Alföld déli részén éri el az allergén növények (mogyoró, éger és ciprusfélék virágporának) légköri koncentrációja.
Nagy a balesetveszély, reggel a Dél-Dunántúlon többfelé nedvesek és csúszósak lehetnek az utak, ajánlott ezeken a területeken nagyobb követési távolságot tartani, illetve mérsékelni a sebességet. Napközben a sofőröket olykor elvakíthatja a napsütés, jó, ha van kéznél napszemüveg.
Forrás: Meteoklinika