Így tudod csökkenteni a demencia kockázatát

A demencia kialakulása nagyon is valós veszélyt jelent bárkire nézve. Néhány életmódbeli változtatással viszont sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatát.

A demencia nagyon is valós veszélyt jelent: már 50 millió ember szenved tőle világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente 10 millió új beteget diagnosztizálnak, és ez a szám valószínűleg meg fog háromszorozódni a következő 30 évben. Bár a demenciát gyógyítani nem lehet, egy kiegyensúlyozott életmóddal sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kialakulásának kockázatát - írja a Healthline.

Demenciáról (értelmi hanyatlásról, elbutulásról) akkor beszélünk, ha az intellektuális képességek betegség következtében hanyatlanak. Maga a kifejezés tehát egy tünetegyüttest takar, melynek fő összetevői az emlékezethanyatlás, az agykérgi működések zavara (beszédzavar, az érzékszervek működésének zavara, az összerendezett mozgások zavara) az ítélőképesség hanyatlása és személyiségváltozás. Ehhez gyakran szorongás, depresszió, téveszmék is társulnak, a magatartás megváltozik, az önellátó képesség többnyire romlik.

Rendszeres mozgás

Egy 2009-es tanulmány szerint azoknál, akik rendszeresen mozognak, sokkal kevesebb valószínűséggel alakul ki demencia, illetve kognitív problémák, mint azoknál, akik kevésbé aktív életet élnek. A legjobb, ha a cél heti 150 perc közepes erősségű mozgás (ez lehet futás, biciklizés, vagy akár a gyaloglás is).

Kiegyensúlyozott étrend

A kiegyensúlyozott táplálkozás meghatározó szerepet játszik egészségünk megőrzésében, valamint a cukorbetegség, a szívbetegségek és a rák megelőzésében. Jótékony hatása az agyra is kiterjed. A WHO azt ajánlja, hogy fogyasszunk gyümölcsöt, zöldséget, halat, dióféléket, olívaolajat és kávét, mivel ezek mind csökkentik a demencia kialakulásának kockázatát. Különösen a mediterrán étrendről ismert, hogy csökkenti a kognitív károsodást, mivel alacsony a telített zsírsav-tartalma, de tele van omega-3 zsírsavakkal és antioxidánsokkal.

demencia mozgás egészséges életmód
A fizikai aktivitás idős korban is kiemelt fontosságú. Fotó: Getty Images

Kevesebb alkohol és cigaretta

A WHO egyértelműen a dohányzásról való leszokást ajánlja, mivel az (többek között) a demencia kockázatát is növeli, főleg a 65 év feletti korosztály esetében. Alkalmanként egy-egy pohár bor vagy sör fogyasztása valószínűleg ártalmatlan, a nagy mennyiségű ivás viszont számtalan egészségügyi problémához vezethet.

Egyes vitaminok és étrendkiegészítők elengedése

A WHO szerint hiába hirdetnek egyes étrendkiegészítőket vagy vitaminokat (például B- és E-vitamin) úgy, mint amik csökkentik a demencia kialakulásának kockázatát, ezek nincsenek megfelelő mennyiségű kutatással alátámasztva.

 Társasági élet

Bár erről a területről még csak kevés kutatás született, az biztos, hogy az egyedüllét hozzájárul a depresszióhoz és a szorongáshoz, illetve valószínűleg a kognitív hanyatláshoz is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A szociális háló kialakítása és/vagy fenntartása hozzájárul a jó közérzethez, ami aztán jobb öngondoskodáshoz és általános egészségi állapothoz vezethet" - mondta dr. David A. Merrill neurológus és pszichiáter a Healthline-nak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra